Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Főállású egyéni vállalkozót leszázalékolnak.

A rehabilitációs és rokkantsági ellátás igénylésének feltétele a szükséges biztosítási időn felül, hogy kereső tevékenységet nem folytathat és rendszeres pénzellátásban nem részesülhet.

Az ellátás igényléséhez be kell szüntetnie a vállalkozási tevékenységét?
Nem mond ez ellent annak, hogy
– idézek egy írásból: 2013.01.21 Széles Imre, Verlag Dashöfer.hu) –
” Kevesebb szó esik a megváltozott munkaképességű vállalkozókról…. Ha rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást kapnak, akkor biztosított vállalkozóként biztosítottak és havi minimális adó és járulék fizetésére kötelezettek, feltéve, hogy nem rendelkeznek heti 36 órát elérő munkaviszonnyal.”

Hogy is van ez? Ha nem végezhet kereső tevékenységet az ellátás igénylésekor, később, az ellátás folyósításakor mégis vállalkozhat? Mi történik közben a vállalkozásával (működési engedély, üzlethelyiség bérleti díja, alkalmazottak)?

Ha az ellátás folyósítása alatt vállalkozhat, újra kell indítania a vállalkozását az összes hatósági költséggel együtt?
És hogy tud megfelelni a jövedelemkorlátnak?
A minimálbér 150%-a 2015-ben 105e*1,5=157.500 Ft. Ha – mint esetünkben – a vállalkozó a garantált bérminimum alapján köteles járulékot fizetni, járulékalapja 122 e Ft*1,5=183 ezer Ft, ami már önmagában magasabb, mint a jövedelemkorlát. Az éves nettó jövedelmét (vállalkozói bevételek-kiadások) még nem is vizsgáltuk.
Ezt a jövedelmet kell figyelembe venni akkor is, ha – csökkent munkaképessége miatt – nem dolgozik annyit, mint betegsége előtt, alkalmazottat foglalkoztat? Szüksége van a vállalkozása fenntartására, mert a folyósított ellátás csak arra elég, hogy éhen ne haljon (esetünkben konkrétan a házastársa 28 ezer Ft ellátást kap, munkavégzésre alkalmatlan).

Logikailag kapcsolódik ide másik kérdésem.
Heti 36 órát meghaladó főállású munkaviszony mellett mellékállású egyéni vállalkozó eléri a nők 40 éves szolgálati idejét, nyugdíjba kíván vonulni. Munkaviszonyát megszünteti. (MEG IS KELL!) Vállalkozását is fel kell adnia?
1. Megszünteti munkaviszonyát és vállalkozását…?
2. Megigényli és megkapja a nők 40 év szolgálati idő után kapható nyugdíjat…
3. Ismét elindítja a vállalkozását (új adószám?) …?
4. Milyen formában lesz vállalkozó: főállású, mellékállású, vagy lehet kiegészítő tevékenységet folytató?
5. Mi lesz a járulékalapja?
Hozzáteszem, hogy nyugdíjazása után sem kíván napi 2-3 óránál többet dolgozni vállalkozásában, ugyanúgy, mint mellékállású vállalkozása idején.