Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Tisztelt Cím!

Az alábbi konstrukció helyes ÁFA vonzatainak meghatározásához kérnék véleményt:

Egy magyar vállalkozó („A” társaság) építőipari szolgáltatást végez magyarországi ingatlanokon, az építőipari szolgáltatások egy része engedélyköteles építkezéshez kapcsolódik. A munkákhoz részben magyar alvállalkozókat vesz igénybe. Engedélyköteles építkezés esetében a magyar adóalany megrendelők felé az „A” társaság fordított ÁFA-s számlát állít ki, valamint az alvállalkozóktól is fordított ÁFA-s számlát fogad be.

Előfordul viszont, hogy külföldi, közösségi adóalany az építőipari szolgáltatások megrendelője (akinek Magyarországon nincs semmiféle gazdasági jelenléte, nincs telephelye), mely ingatlanok azonban szintén Magyarországon helyezkednek el fizikailag. Ilyen megrendelések esetében is előfordul engedélyköteles, illetve nem engedélyköteles építőipari szolgáltatás.
Jól értelmezzük a jogszabályokat, hogy közösségi adóalany felé teljesített építőipari szolgáltatás esetében, mely magyar területen fekvő ingatlanhoz kapcsolódik, minden esetben ÁFA felszámításával kell kiállítani kimenő számlánkat (akár engedélyköteles az építkezés, akár nem)? Ugyanez érvényes akkor is, hanem nem kimondott építőipari szolgáltatás, de ingatlanhoz közvetlenül kapcsolódó egyéb szolgáltatás szerepel a kimenő számlán (pl. konkrét építési terv, műszaki szakértői tevékenység)?
Amennyiben engedélyköteles építkezésről van szó és közösségi megrendelő az adóalany, akkor az „A” társaság alvállalkozói felé fordított ÁFA-s kapcsolat áll fenn (akkor is, ha a közösségi adóalany felé egyenes ÁFA-s számla kerül kiállításra)?

Köszönettel,
Kendra Ágnes