Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Cégünk, személygépjárműveket (8 db) fog tartós bérletbe vagy nyílt végű pénzügyi lízingbe vásárolni.
A személygépjárműveket értékesítőink fogják használni, tehát a vállalkozási érdekében felmerülő költség megvalósul, mivel ezt az autót magáncélra is használhatják így ÁFA kérdések merülnek fel.

Ezzel kapcsolatosan lennének kérdéseink:

1) Kedvezőbb díjat tudunk elérni abban az esetben, ha van egy nagyobb induló részlet. Azt még tudom, hogy az induló részlet esetén az induló részletet költségét fel kell majd osztanom a teljes futamidőre, azaz 48 hónapos szerződése esetén az induló díjat osztom 48 hónappal és így határolgatom a költséget. DE nem tudom, mit lehet tenni ilyenkor az induló költség ÁFA vonzatával? Milyen arányban tudom ezt visszaigényelni?

2) Az gondolom az is tiszta, hogy az ÁFA törvény lehetőséget biztosít a személygépjárművek szervíz költségének 50 %-os áfa levonására mindenféle útnyilvántartás nélkül. DE gondolom mivel a flottakezelő cég egy összegben számláz majd autópark kezelési díjat, így ez nem kezelhető külön, tehát ha jól értem a törvényeket a teljes szolgáltatás ÁFA-ja a céges és a magánhasználat arányában vonható le?

3) Vita merült fel azzal kapcsolatban is, hogy az útnyilvántartásban a magáncélú utakat fel kell e tüntetni, hagy elég a nyitó és záró km állás, valamint a havi céges utak részletes vezetése. Ezt úgy értjük, hogy tudjuk a teljes havi futott km ebből levonjuk a céges érdekben futott km-eket, így megkapjuk a magánhasználati km-ek, vagy minden esetben a magánhasználatot is részletesen dokumentálni kell?

4) A flottakezelő cég vagy lízing cég az autópark kezelési díjat havonta előre számlázza ki, azaz a számla kiállításakor még nem tudom a céges és magán használat arányát…. megfelelő megoldás lehet az, hogy mindig az előző havi aránnyal számolok?

5) Ezen tartós bérlet szerződéseknél a cégautó adófizetésre a bérbeadó a kötelezett ugye?