Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Egyéni vállalkozó adómenetes értékesítés keretében vásárolt egy már meglévő és használatbavételi engedéllyel rendelkező, lakóingatlannak nem minősülő kétszintes ingatlant. Az ingatlant tárgyi eszközként szerzi be.

A földszinten rendeltetés váltás nélkül üzlethelyiségeket, az emeleten azonban lakásokat (ahol lakásonként a hasznos alapterület nem haladja meg a 150 négyzetmétert) kíván kialakítani, és ezek megvalósítása után az épületet társasházzá akarja nyilvánítani, az egyes üzleteket és a lakásokat albetétesíteni. Ezt követően az albetéteket értékesíti vagy bérbe adja. Valamint egy önkiszolgáló autómosót akar az épülethez hozzácsatlakoztatva kiépíteni.
Az ingatlan felújítása, korszerűsítése és átalakítása a 312/2012. Korm. rendelet értelmében építési engedély nélkül végezhető tevékenység. Azonban az autómosóval történő bővítés már építési engedélyhez kötött tevékenység, így a teljes (jelenleg még csak egy hrsz. szám alatt lévő) ingatlanra adta ki az építésügyi hatóság az építési engedélyt.

A vállalkozó csak a lakóingatlannak nem minősülő ingatlan bérbeadására választotta az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt.

Kérdések:
1. Az így kialakított lakó-, és nem lakóingatlanok „új” ingatlannak minősülnek-e vagy nem, és azok értékesítése mikor és milyen áfa kulccsal történik:
a) ha az értékesítésre az albetétesítést követően kerül sor, vagy
b) ha például az egyik „félkész” földszinti üzlet értékesítésére az albetétesítést megelőzően, de az építési engedély kiadását követően kerül sor.
2. Ingatlan értékesítéskor mit tekintünk teljesítés időpontjának?
3. A lakások kialakítása érdekében felmerülő (termékek és szolgáltatások vonatkozásában is) kiadások ÁFA tartalma levonható-e a lakóingatlanná minősítés előtt és után, illetve milyen feltételekkel van lehetőség a levonhatóságra?