A két parlamenti szavazás során a képviselők nagyrészt támogatták az Európai Bizottság javaslatát, ugyanakkor kezdeményezték egy 25 százalékos legfelső áfakulcs meghatározását, vitarendezési eljárások bevezetését, és egy olyan tájékoztató portál létrehozását, amely azonnal pontos információval szolgál a tagállamokban meglévő áfakulcsokról – derül ki az EP közleményéből.
Le kell csökkenteni a magyar áfakulcsot?
Bizonyára sokaknak ez a kérdés jutott eszébe, amikor a hír címét olvasta, s valóban, mivel a magyar áfakulcs 27 százalékos, ez joggal merülhet föl. Az EP módosítói nem tartalmaztak semmiféle mentességet vagy türelmi időt Magyarországra nézve. Nem eszik azonban olyan forrón a kását. A Bizottság jogszabály-tervezetének javasolt változtatásai – írja az EP közleménye – ugyanis most az Európai Tanács elé kerülnek. A jogszabályt az Európai Tanács fogadja majd el.
Az Európai Tanácsban az uniós tagországok szakminiszterei fogják a tervezetet megvitatni. Az Európai Parlamentnek ebben a témakörben konzultációs jogköre van, tehát az EP módosító javaslatait a tanácsi szakminiszterek véleményként fogják figyelembe venni. Az Európai Bizottság eredeti javaslatában nem szerepelt konkrétan a 25 százalékos értékben maximált áfakulcs.
Mivel az Európai Tanácsnak egyhangúan kell döntenie „a közvetett adózásra vonatkozó nemzeti jogszabályok harmonizációja” témájában, vagyis áfaügyekben, így akkor lesz 25 százalékos a maximális áfakulcs az Európai Unióban, ha a magyar kormány is pontosan ezt kívánja. Még egyértelműbben: ha a magyar kormány nem kíván csökkenteni a 27 százalékos áfakulcson, akkor ez nem is fog megtörténni, bármi is volt az EP szavazás eredménye.
(EP, Adó Online)