25 százalékban maximálná az áfakulcsot az EP – hogy hat ez a magyar adórendszerre?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A képviselők szerdán támogatták az áfaszabályok Európai Bizottság által javasolt reformjának jó részét, néhány módosítással, köztük a legfelső áfakulcs meghatározásával – olvasható az Európai Parlament közleményében, amelyből kiderült, akad más nagy hír is áfa témában azon túl, hogy a magyar kormány 12 millióra emelheti az alanyi áfamentesség összeghatárát.

A ház két jogszabály-tervezetről szavazott. Az egyik (536 szavazat mellette, 19 ellene, és 110 tartózkodás) az egységes piacon belüli kereskedelmet hívatott egyszerűsíteni elsősorban a kis- és középméretű vállalkozások számára, míg a másik (536 szavazat mellette, 87 ellene és 41 tartózkodás) – amelynek jelentéstevője Szanyi Tibor magyar szocialista képviselő – egyértelműbb áfakulcs-rendszert kíván létrehozni, olvasható az Európai Parlament közleményében. Mindkét tervezet a teljes áfarendszer-reform részét képezi, melynek általános célja, hogy egyértelműsítse a határokon átnyúló kereskedelem során alkalmazandó szabályokat.

A két parlamenti szavazás során a képviselők nagyrészt támogatták az Európai Bizottság javaslatát, ugyanakkor kezdeményezték egy 25 százalékos legfelső áfakulcs meghatározását, vitarendezési eljárások bevezetését, és egy olyan tájékoztató portál létrehozását, amely azonnal pontos információval szolgál a tagállamokban meglévő áfakulcsokról – derül ki az EP közleményéből.

Le kell csökkenteni a magyar áfakulcsot?

Bizonyára sokaknak ez a kérdés jutott eszébe, amikor a hír címét olvasta, s valóban, mivel a magyar áfakulcs 27 százalékos, ez joggal merülhet föl. Az EP módosítói nem tartalmaztak semmiféle mentességet vagy türelmi időt Magyarországra nézve. Nem eszik azonban olyan forrón a kását. A Bizottság jogszabály-tervezetének javasolt változtatásai – írja az EP közleménye – ugyanis most az Európai Tanács elé kerülnek. A jogszabályt az Európai Tanács fogadja majd el.

Az Európai Tanácsban az uniós tagországok szakminiszterei fogják a tervezetet megvitatni. Az Európai Parlamentnek ebben a témakörben konzultációs jogköre van, tehát az EP módosító javaslatait a tanácsi szakminiszterek véleményként fogják figyelembe venni. Az Európai Bizottság eredeti javaslatában nem szerepelt konkrétan a 25 százalékos értékben maximált áfakulcs.

Mivel az Európai Tanácsnak egyhangúan kell döntenie „a közvetett adózásra vonatkozó nemzeti jogszabályok harmonizációja” témájában, vagyis áfaügyekben, így akkor lesz 25 százalékos a maximális áfakulcs az Európai Unióban, ha a magyar kormány is pontosan ezt kívánja. Még egyértelműbben: ha a magyar kormány nem kíván csökkenteni a 27 százalékos áfakulcson, akkor ez nem is fog megtörténni, bármi is volt az EP szavazás eredménye.

(EP, Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 11.

Orbán Viktor: három ponton avatkozunk be a gazdaságba

Megfizethető lakhatást, egymilliós jövedelmet és munkáshitelt nyújtunk, Demján Sándor programot indítunk a kisvállalkozóknak – ígérte Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

2024. október 11.

A közvetett adózás rendszere Kenyában (4. rész)

Kenya Kelet-Afrika legnagyobb kereskedelmi és pénzügyi központja, és kiemelkedő jelentőségű a turizmus is. Az országban az áfa 1990-ben váltotta az értékesítési adót. Következzenek az érdekes részletek.

2024. október 11.

Helyezkedjünk – az állandó telephely az áfában

Az Áfa kalauz friss számában megjelent írás az állandó telephely jogi hátterének részletes, az uniós joggyakorlatot is érintő elemzésével rávilágít a székhely és az állandó telephely közti különbségre és támpontot ad az állandó telephely meghatározásához, elhatárolásához, majd bemutatja az állandó telephely adózásban betöltött szerepét és jelentőségét az Áfa tv.-ben szabályozott azon esetkörök ismertetésével, ahol az állandó telephely fennállása meghatározó az adókötelezettségek teljesítése során.