A hét kérdése: kiva és transzferárazás
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Miként kell elszámolni a kivában, ha a kapcsolt vállalkozások nem piaci árat alkalmaznak?
Tisztelt Szakértő!
Cégünk 2018. január 1-től a KIVA szerinti adózást választotta. Kapcsolt vállalkozás felé is számláz termék értékesítést, megítélésünk szerint a piaci ár 80%-án. Van-e teendője a KIVA-s vállalkozásunknak, érinti-e az adóalapot a piaci ártól eltérő ár alkalmazása?
Tisztelt Kérdező!
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 20.§. (5) bekezdése szerint:
Amennyiben az adózó kapcsolt vállalkozásával kötött szerződésében (megállapodásában) olyan ellenértéket (ügyleti értéket) határoz meg, amely nem felel meg a szokásos piaci árnak, – az (1)-(4) bekezdésben foglaltaktól függetlenül, és függetlenül attól, hogy az ügylet az adózó pénzeszközeinek változásával jár-e – az adóalapot a szokásos piaci ár és az ügyleti érték különbségével úgy módosítja, hogy az olyan adóalapnak feleljen meg, mint ha független vállalkozással kötött volna szerződést (megállapodást), feltéve, hogy a szerződés (megállapodás) alapján az adóévben teljesítés történt. A szokásos piaci árat a Tao. tv. 18. § (2) bekezdésében meghatározott módszer szerint kell megállapítani.
Tehát ez alapján a KIVA adózást választó vállalkozásnak növelnie kell a KIVA alapját a szokásos piaci ár és az alkalmazott ár közötti különbözettel, mint speciális adóalap módosító tétel.
A kérdést Lakatos Zsuzsa transzferár- és adószakértő válaszolta meg.