A hét kérdése: tao


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 1629-es társasági adóbevallás nyomtatvány 10-es lapjánál a 29. sorban (Kapcsolt vállalkozásával kötött szerződés alapján elszámolt összes költség) pontosan mit kell feltüntetni? A számviteli törvény szerint költségnek minősülő tételeket, vagy a költségeket és ráfordításokat is egyaránt összesítve? Tehát például számításba kell-e venni a fizetett kamatot, árubeszerzést, stb. is?


Az Art. 91/A. §-a a költségek és ráfordítások fogalmát rokon értelmű kifejezésként használja, így a 1629-es adóbevallás 10-es lapján (a 29. pontnál) is ennek megfelelően valamennyi, kapcsolt vállalkozás felé teljesített olyan pénzmozgásról adatot kell szolgáltatni, amely az adóalany számára költséget illetve ráfordítást jelent. Általánosságban elmondható, hogy a számvitelben a költségek az időszaki tevékenység megvalósítása érdekében felmerülő erőforrás-felhasználások pénzben kifejezett értéke. A költség felmerülhet akár a tényleges pénzmozgással járó kiadás előtt, akár utána. A ráfordítás alapvetően tágabb fogalom mint a költség, mivel beletartoznak például pénzügyi tevékenységekkel járó kiadások is. A társasági adóbevallás kérdéses pontja a kapcsolt vállalkozással kötött szerződés alapján elszámolt költségekről beszél, de az Art. 91/A. §-ának szövegét alapul véve, az adott ponthoz tartoznak a ráfordítások is.

 

Válaszadó:

Lakatos Zsuzsa

Transzferár- és adószakértő



Kapcsolódó cikkek

2022. január 18.

MyNAV felülettel újult meg az adóhivatal honlapja

A hétvégén debütált a NAV új információs, illetve online ügyintézésre is alkalmas portálja, amely a magánszemélyek és a szakmabeliek számára is új megoldásokat kínál – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

2022. január 18.

Adatszolgáltatás: 2022-ben a határidő január 20.

A gyermeket nevelők adóvisszatérítés-előlegének február 15-éig törtémő kiutalása érdekében a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvény 37. §-a az adózással összefüggő adatszolgáltatásra kötelezett kifizetők és más személyek számára egyszeri alkalommal január 31-énél korábban, 2022. január 20-áig írja elő az adatszolgáltatás teljesítésének határidejét.