A jövő évi adótörvény egy része már alkalmazható


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Június 10-től többféle jövedelem vált adómentessé, és megnőtt az egyetemet támogató cégek adókedvezménye is. Az energiaellátók már az idei évre alkalmazhatják a kedvező veszteség elszámolási szabályokat, és már az idén fehéredhet a kriptopiac is – közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Az Országgyűlés múlt héten kedden megszavazta a jövő évi adóváltozásokról szóló törvényjavaslatot, és már a jogszabály kihirdetése is megtörtént. Bár az elnevezés mást sugall, de a 2022-es adótörvény számos kedvező rendelkezése már csütörtökön hatályba lépett – jelentette ki az államtitkár.

Háromszoros adóalap-kedvezmény az egyetemi támogatásoknál

Kibővült és még kedvezőbb lett a kutatás-fejlesztés már több mint tizenöt éves támogatási rendszere. Az egyetemeket támogató cégek háromszoros adóalap-kedvezménye révén a jövő versenyképes munkaerejébe fektető cégek a juttatás összegét a költségként elszámolás mellett még háromszor érvényesíthetik csökkentő tételként is.

Az államtitkár szerint a kormány adópolitikai eszközzel is segíti azt, hogy a magyar felsőoktatás világszinten is kiemelkedő szaktudást biztosítson, és a lehető legmagasabb színvonalú oktatást nyújtsa. Az adókedvezmény a közvetlen előnye mellett közvetve is előnyös a vállalkozói szférának. Az egyetem elvégzését követően ugyanis magasan képzett és naprakész szaktudással rendelkező fiatalok kerülnek majd ki a munkaerőpiacra.

adótörvények

Már idén alkalmazhatóak a kriptodevizákra vonatkozó kedvező szabályok – húzta alá Izer Norbert. Az adó mértéke a felére, 15 százalékra csökken, így tisztul a hazai kriptopiac és tovább fehéredik a gazdaság, ami számottevő bevételt hozhat a költségvetésnek – jegyezte meg.

Bővültek az adómentes jövedelmek

Az energiaellátók már idén csökkenthetik fizetendő adójukat a 2020-as adóév veszteségének felhasználásával – emelte ki az államtitkár. A kedvező veszteség-elszámolási szabályok nemcsak a gazdaság újraindítását segíthetik, hanem a kedvező energiaárak fenntartását is biztosíthatják.

Bővültek az adómentes jövedelmek is. A foglalkoztatással összefüggő támogatások (mint a súlyosan hátrányos helyzetűek munkavállalását ösztönző és a mobilitást segítő kedvezmények) a kifizetés időpontjától függetlenül adómentesek, éppúgy, mint a koronavírus-járvány miatt árván maradt gyermekeket támogató, Regőczi István alapítvány által adott bármely juttatás, vagy a Kék Bolygó klímavédelmi alapítványtól származó bevétel.

Az Európai Unió kötelező szabálya miatt a háztartási energiatermelőknek át kell állni a bruttó elszámolásra, vagyis az összes megtermelt energiát külön kell elszámolni – idézte fel az államtitkár, hozzátéve, hogy a kormány ezért a kismértékű (legfeljebb 12000 kWh évente) áramértékesítést nemcsak az adófizetés alól mentesítette, hanem minden bürokratikus tehertől is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.