A közvetett adózás rendszere a Seychelle-szigeteken (2. rész)
Amikor egy olyan ország áfa-rendszeréről szólunk, amelynek egyik legfontosabb bevételi forrása az idegenforgalom, akkor mindenféleképpen ki kell térni a külföldieknek járó adó-visszatérítés működésére.
A sorozat első részét itt találja.
Amit az adó-visszatérítésről érdemes tudni, ha egyszer odalátogatunk, hogy a visszatérítésre való igényt az országból való távozáskor van lehetőségünk előterjeszteni. A következő termékek esetén kérhetünk visszatérítést: nemesfémből készült termékek és ékszerek, drága vagy féldrágakövek (természetes vagy megmunkált); olyan termékek amelyek, amelyek természetes vagy tenyésztett gyöngyből készültek; szőnyegek, amely készülhetnek selyemből, vagy gyapjúból, de lehetnek láncöltésesek vagy Dhurries típusú. Adó-visszatérítés jár kézműves műtárgyakra, illetve szobrokra; bizonyos parfümökre és kozmetikai termékekre; olyan kiegészítőkre, mint a kézitáskák, napszemüvegek, sapkák, hátizsákok és cipők. Végül adó-visszatérítés igényelhető olyan elektronikai eszközökre, mint a számítógépek, laptopok, táblagépek, mobiltelefonok, zenelejátszók, hordozható walkie-talkie, valamint adattárolásra szolgáló eszközök.
Az adó-visszatérítési igény bejelentéséhez több mindenre is szüksége lesz az országból távozó turistának, így például be kell mutatnia a terméket, amelyre a visszaigénylést alapozza. A termékkel kapcsolatban fontos elvárás, hogy eredeti állapotában kell lennie, de nem lehet elhasznált termékre visszaigénylést kérni. Szintén be kell mutatni az áfás számlát, a visszaigénylő útlevelét, a visszaútra szóló jegyet, illetve a beszállókártyáját. Szintén érdemes megjegyezni, amennyiben a visszatérítéshez kapcsolódó adminisztrációs díj meghaladná a visszatérítendő áfa összegét, akkor nem lehet áfa-visszatérítést kérni. Az adminisztrációs díj jelenleg egyébként 150 Seychelle-szigeteki rúpia, amely nagyságrendileg 4000 Ft-nak felel meg.
A Seychelle-szigeteken havi és negyedéves adóbevallási gyakoriság van érvényben. Az alapszabály az, hogy mindenki havi bevalló, azonban azok az adóalanyok, akik önkéntes adóregisztráció alapján kapnak adószámot, ők negyedévente adnak bevallást. A hónapok és a negyedévek naptári hónapok és negyedévek, az adórendszer nem ismeri a csúsztatott negyedévek intézményét. A bevallás beadásának a határideje az időszakot követő hónap 21-e, befizetendő adó esetén legkésőbb eddig kell az áfát megfizetni. A bevallást elektronikus felületen, illetve papír alapon is be kell nyújtani az adóhivatalnak. A késedelmes adófizetés természetesen itt is kamatot von maga után.
Végül nézzük meg, hogy működik az adóalanyok áfa-visszaigénylési jogosultsága. Abban az esetben, ha egy adóalany levonható áfája meghaladja a fizetendő áfát, akkor a különböztet kötelező átvinnie következő időszakra. Havi bevalló adóalany esetén, ha a görgetés két hónapja folyik, akkor a harmadik hónap végén azt visszaigényelheti, ha a teljes visszaigényelhető összeg meghaladja a 10,000 rúpiát, a kb. 260,000 Ft-nak megfelelő összeget. A negyedéves bevallók is 10,000 rúpia felett kérhetik vissza az áfát, de nekik nincs az a szabály, hogy két időszakon keresztül kell görgetniük az áfát, mire visszakaphatják azt. Az exportra termelő, vagy szolgáltató cégek is visszakérhetik az áfát, ha az a 10,000 rúpiát meghaladja. Végül a mezőgazdasággal (halászattal) foglalkozó adóalanyok is egyből visszakérhetik az áfát, amennyiben tagjai a helyi agrár -, vagy halászati kamarának.
A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.