A közvetett adózás rendszere Egyiptomban (2. rész)
Tovább haladva az Egyiptom áfa-rendszerét bemutató cikksorozatban, vizsgáljuk meg a kimenő oldali áfa néhány érdekes elemét; ezek egyike, hogy a Szuezi-csatorna használata áfamentes.
A sorozat előző részét itt olvashatja.
Fizetendő áfa
Ahogy azt korábban már rögzítettük áfát kell fizetni az értékesítési folyamat minden szakaszában, legyen az termék, vagy szolgáltatás-jellegű ügylet. Azonban vannak olyan ügyletek, egész pontosan 57 darab, amelyet az egyiptomi áfa-szabályozás mentesít az áfa felszámítása alól. Ezek közül érdemes kiemelni – a teljesség igénye nélkül – a teát, a cukrot és a kávét; a nyersolajat, a földgázt és butángázt; a banki szolgáltatásokat; oktatási és tudományos szolgáltatásokat, valamint az egészségügyi szolgáltatásokat.
Mindenki számára ismert, hogy Egyiptom egyik legnagyobb bevételi forrása a lassan kétszáz éves Szuezi-csatorna. A csatorna jelentőségét az adja, hogy világ hajóforgalmának mintegy 15 százaléka halad át a Szuezi-csatornán, az Európa és Ázsia közötti legrövidebb hajózási útvonalon. Évente nagyságrendileg – normál esetben – 20,000 hajó halad át a csatornán. Ez, ha utánaszámolunk fél óránként egy hajót jelent. Természetesen ennek a kiemelt jelentőségű „bevétel-generátornak” megvan a maga sajátos áfa-szabályozása is. Jelenleg a szabályozás úgy néz ki, hogy a Szuezi-csatorna hatósága által nyújtott szolgáltatások, beleértve a tranzitdíjakat is mentesek az áfa alól.
A nulla százalék alá eső termékek, szolgáltatások körébe tartoznak az export-jellegű ügyletek, kapcsolódjanak azok termékekhez vagy szolgáltatásokhoz, ha a megrendelő egyébként gazdálkodó.
Természetesen az export igazolása kötelező elem a nulla százalékos kulcs alkalmazhatóságához. A vámszabadterületen működő adóalanyokkal folyatott ügyletek is a nulla százalékos körbe tartoznak.
Adóköteles körbe tartozik a termékek Egyiptomba történő behozatala. Ilyen esetben az egyiptomi vámhatóság a felelős az áfa kivetéséért, illetve annak behajtásáért. Szintén áfa-köteles a szolgáltatás-import is. Szolgáltatás-import alatt Egyiptomban is azt értjük, amikor a külföldi adóalany nyújt szolgáltatást helyi adóalany részére. A fordított adózás alkalmazandó ebben az esetben.
Korábban már említettem, hogy a nem letelepedett adóalanyok, akik szolgáltatást nyújtanak egyiptomi illetőségű személyeknek, ők egy egyszerűsített rendszeren keresztül tudnak gyorsan egyiptomi adószámhoz jutni. Abban az esetben, ha ilyen adóalany nyújt szolgáltatást nem természetesen személy részére, hanem adóalanyok részére, akkor utóbbiak nem kötelesen áfát felszámítani az igénybe vett szolgáltatás után, mentesülnek a fordított adózás alól.
Teljesítés helye és ideje
Anélkül, hogy elmélyednénk a részletekben, azt érdemes kiemelni, hogy termék-jellegű ügyletek esetén a termék feladásának helye fogja meghatározni a teljesítés helyét, míg szolgáltatások esetén a megrendelő székhelye fogja ezt eldönteni, főszabály szerint.
A teljesítés idejének meghatározásához három időpontot kell vizsgálni, és a három lehetőség közül a legkorábban bekövetkező lesz az, amikor az adókötelezettség felmerül. A három vizsgálandó időpont tehát a számla kibocsájtásnak kelte, az ügylet ellenértékének részleges vagy teljes megfizetése, illetve amikor a terméket vagy szolgáltatást a megrendelő rendelkezésére bocsájtják. Folyamatosan nyújtott szolgáltatások (pl. telekommunikációs szolgáltatások) esetén a számla kelte lesz az adóztatási pont, ekkor kell az áfát felszámítani.
A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.