A közvetett adózás rendszere Ghánában (1. rész)


Ghána piacgazdaság, kevés politikai akadálya van a kereskedelemnek és a beruházásoknak. Az ország fő exportterméke az arany, a kakaó, a nyersolaj, a mangán és az ipari gyémánt.

Ghána jelentősége egyre nő Afrikán belül, mára azt is lehet mondani róla, hogy az ország gazdasága a hetedik legerősebb a kontinensen. Ghána piacgazdaság, viszonylag kevés politikai akadálya van a kereskedelemnek, valamint a beruházásoknak a régió más országaival összehasonlítva. Fő exportterméke az arany, a kakaó, a nyersolaj, a mangán, de ipari gyémántot is exportálnak.

A jelenleg hatályos áfatörvényt 2013-ban fogadta el a törvényhozás, és 2014 januárjától lett hatályos. Az általános kulcs mértéke jelenleg 15% (kezdetben ez 12,5% volt), ezen kívül van még a 0%-os és az adómentes ügyletek köre is.

A 15%-os áfa azonban kissé csalóka képet mutat a ténylegesen fizetendő adóról, ugyanis az áfával együtt kell megfizetni más hozzájárulásokat is, így az áfával fizetendő az NHIL is, ami a társadalombiztosítást hivatott finanszírozni, mértéke pedig 2,5%. Hasonlóan a NHIL-lel, az áfával együtt kell fizetni az ún. GEFT-t is, ami egy másik hozzájárulás, amelynek célja az oktatási szektor finanszírozása. Ennek a mértéke szintén 2,5%. Végül a COVID hozta életre a CHRL-hozzájárulást, ami a koronavírus-járvány következményeinek elhárítását hivatott finanszírozni, amelynek mérte 1%. Utóbbi három hozzájárulás, egyébként nem vonható le, mint előzetesen felszámított adó.

Nézzük meg, hogyan működik ez a gyakorlatban. Vegyünk egy adóalanyt, akinek az adóköteles forgalma adott bevallási időszakban 89,000 ghánai cedi volt (1 cedi kb. 23,4 Ft-nak felel meg a cikk írásának időpontjában). Elsőként meg kell állapítania a NHIL alapján fizetendő adót, amelynek mértéke 2,5%, azaz 89,000 * 2,5% = 2,225 cedi lesz. Ugyanígy működik a GEFT is, ugyanezekkel a számokkal a GEFT alapján az adóalany fizetni köteles 2,225 cedi-t. Ehhez jön még az 1%-os covid-hozzájárulás (890 cedi). Ennek a három hozzájárulásnak az összege tehát 5,340 cedi lesz. Ezt hozzá kell adni a 89,000 adóköteles forgalomhoz (89,000 + 5,340 = 94,340), amelyet aztán meg kell szorozni az áfakulcs általános mértékével (94,340*15%), így 14,151 cedit kapunk. Ezeknek a figyelembevételével látható, hogy az effektív adókulcs tehát 21,9% Ghánában, normál adókulcs alá tartozó ügyletek esetén.

Az áfakörbe történő bejelentkezés kötelező, amennyiben az adóalany realizált vagy várható forgalma a 200,000 cedit meghaladja. Ettől függetlenül lehetőség van önkéntes alapon is az áfakörbe bejelentkezni.

Ghánában létezik a csoportos adóalanyiság intézménye, már két tag esetén lehetőség van csoportos adóalanyiság alapítására, amennyiben a tagok Ghánában letelepedett adóalanyok.

Külföldi adóalanyok akkor végezhetnek gazdasági tevékenységet Ghánában, amennyiben van helyben letelepedett adózási képviselőjük. Telekommunikációs és elektronikus szolgáltatások nyújtása esetén egyszerűsített módon (online) tudnak adószámot kérni az adóhatóságtól az ilyen külföldi adóalanyok. Az adószám megadását követően már végezhetik is a tevékenységüket ghánai megrendelőik irányába.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.