Egyéni vállalkozó ingatlanbérbeadása magánszemélyként (X. rész)
Ingatlanbérbeadási tevékenység esetén az elismert költségek közé tartoznak egyes, a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközökre vonatkozó kiadások.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
Tunézia nagyon szoros gazdasági kapcsolatokat ápol az Európai Unióval, különösen Franciaországgal, ezért érdemes rátekinteni az ország áfa-rendszerére.
Az előző cikkben már említettem, hogy Tunéziában nincs 0%-os kulcs, ettől függetlenül az olyan ügyletek, mint az export, nem adókötelesek. Bár az export, legyen az akár termék, vagy szolgáltatás adómentes besorolás alá tartozik, azonban az ilyen jellegű ügylet folytatása során felmerült előzetesen felszámított adó levonhatóként kezelhető a tunéziai áfa keretei között.
Tunéziában havonta kell áfabevallást adni. A havi áfabevallásban az adott hónapra vonatkozó bevételeket, illetve az adott hónapra vonatkozó kiadásokat kell megjelenteni, függetlenül attól, hogy a számlát mikor kapja meg az adóalany. Ennek természetes következménye, hogy nagyon gyakoriak az önellenőrzések, ha adózó később kapja meg az ügyletekről szóló számlákat.
Amennyiben az adóalany levonható adója meghaladja a fizetendő adóját, akkor lehetősége van azt az adóhatóságtól visszaigényelni. Ennek módja azonban egy írásbeli kérelem, amelyben az adóalany előterjesztheti a visszaigénylési szándékát. A kérelmet nagyon körültekintően kell elkészíteni és benyújtani, ugyanis abban igazolni kell, hogy miért került visszaigénylő pozícióba, milyen dokumentumokkal tudja alátámasztani a visszaigénylési jogosultság megalapozottságát. A kiutalás teljesítéséhez az adóhatóság vizsgálja a korábbi bevallások határidőben történt teljesítését, az adók megfizetését, illetve a kiutalás időpontjában nem lehet semmilyen más tartozása az adóhatóság felé.
Nagyon változatos kiutalási határidők érvényesek Tunéziában, amennyiben például export miatt kerül visszaigénylő pozícióba, akkor a kérelem benyújtásától számított 7 napon belül köteles az adóhatóság a kiutalás teljesíteni. Vannak más visszaigénylési indokok is, ezek jellegétől függően a kiutalásra lehet 21, 30, 60 vagy akár 90 napja is az adóhatóságnak. Azonban, hogy az adóalany működése ne szenvedjen végzetes csorbát, az adóhatóság a visszaigénylés indokától függően előleget fizet a kiutalás terhére, ami 15%-tól egészen 50%-ig terjedhet, attól függően, hogy milyen indok alapján történik a visszaigénylés előterjesztése. Visszaigénylés három éven belül kérhető a bevallás benyújtását követően.
Amennyiben az adóalany befizetendő pozícióban zárja az adott időszakot, de a fizetéssel késedelembe esik, akkor 1,25% havi kamatot köteles fizetni a befizetendő adón felül. Amennyiben a késedelem egy hónapon túl is fennáll, akkor a kamat 3%-ra nő, illetve ha 60 napon túl is fennáll, akkor ez végül 5%-ra nő.
A számlázási szabályok közül nézzük meg, hogy mik a számla kötelező tartalmi elemei: a szállító neve, címe, adószáma; a megrendelő neve, címe és adószáma; az ügylet tárgya, hogy az terméket vagy szolgáltatást takar, a számla kelte, illetve az adó alapja, az áfa összege és az áfa kulcsa.
Végül nézzünk néhány sajátos tunéziai áfa-szabályt. Elsőként az ingatlanokról néhány szó. Amennyiben ingatlanfejlesztő értékesít olyan ingatlant, amely kizárólag lakás céljára hasznosul, az kedvezményes 13%-os kulccsal adózik áfa szempontjából, illetve a komfort nélküli lakások bérbeadása adómentes körbe tartozik.
Az operatív lízing adóköteles Tunéziában is, illetve az eszköz beszerzése során felmerülő áfa levonható körbe tartozik. Az időszaki felszámított áfát a lízingdíjra kell rászámolni, amely tartalmazza a díjat, illetve a kamatot is.
A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.
Ingatlanbérbeadási tevékenység esetén az elismert költségek közé tartoznak egyes, a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközökre vonatkozó kiadások.
Az ügy elsőrendű vádlottja terhelő vallomást tett három társára, így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta vele szemben.
Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!