A külföldről ajándékba kapott pénzösszeg utáni illetékkötelezettség


Adott egy német illetőségű magánszemély, aki az egyetlen élő rokonának, a magyar illetőségű unokaöccsének 30 ezer euró értékű pénzösszeget kíván ajándékozni. Az ajándékot a német magánszemély a megajándékozott magyar illetőségű magánszemély bankszámlájára fogja átutalni. A megajándékozott rendelkezik németországi bankban, illetve magyar bankban vezetett bankszámlával is. A felek még nem egyeztek meg abban, hogy melyik pénzintézetnél vezetett bankszámlára kerül átutalásra az ajándék összege. Kérdésként merült fel, hogy az ajándék után kell-e illetéket fizetnie a megajándékozottnak. Be kell-e jelenteni az ajándékozást az állami adóhatóságnak? Érinti-e az illetékkötelezettség fennállását az a tény, ha az ajándékot a megajándékozott németországi bankszámlájára utalja át az ajándékozó?

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 11. § (1) bekezdés b) pontja értelmében ingó ajándékozása az ajándékozási illeték tárgyát képezi. Az Itv. 11. § (2) bekezdése szerint ingó ajándékozása csak akkor esik ajándékozási illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki, vagy okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 ezer forintot meghaladja. Az Itv. 91. § (2) bekezdése alapján a vagyonszerzési illeték tárgyát képező, de ingatlan-nyilvántartási eljárást nem igénylő jogügyletet közvetlenül az állami adóhatóságnak kell bejelenteni. A bejelentést az illetékkötelezettség keletkezését követő 30 napon belül, a vagyonszerzést rögzítő irat eredeti és másolati példányának vagy az irat hiteles elektronikus másolati példányának benyújtásával kell teljesíteni.

Az Itv. 2. § (2) bekezdése szerint az ajándékozási illetékre vonatkozó rendelkezéseket az ingó tekintetében akkor kell alkalmazni, ha nemzetközi szerződés másként nem rendelkezik. Az Itv. 2. § (3) bekezdése rögzíti, hogy ingó jogügyleten alapuló szerzése esetében az Itv.-t akkor kell alkalmazni, ha az ingó átadása belföldön történt. Az Itv. 102. § (1) bekezdés c) pontja alapján az Itv. alkalmazásában ingónak minősül a fizetőeszköz is.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:44. § (1) bekezdése értelmében, ha a pénztartozást a kötelezett nem készpénzfizetéssel teljesíti, a pénztartozás teljesítésének helye a jogosultnak a kötelem keletkezésének időpontja szerinti fizetési számláját vezető bank telephelye, ennek hiányában székhelye. Amennyiben a kötelem keletkezésének időpontjában a jogosultnak több fizetési számlája van, a kötelezettet a teljesítési hely tekintetében választási jog illeti meg. A Ptk. rendelkezése értelmében a pénztartozás, készpénzfizetés esetén a pénz átvételének időpontjában, egyéb esetben abban az időpontban válik teljesítetté, amikor a pénzt a jogosult fizetési számláján a jogosult számlavezető bankja jóváírta vagy azt jóvá kellett volna írnia.

Amennyiben tehát olyan bankszámlára történik utalás, amely számlát vezető bank székhelye vagy érintett telephelye külföldön van, vagy ha a készpénz átadása külföldön történik, akkor az ügylet nem tárgya az ajándékozási illetéknek, ennélfogva a vagyonszerzést az állami adóhatóságnak sem kell bejelenteni.

Ezzel szemben külföldről belföldi bankszámlára történő átutalás esetén a teljesítés helye Magyarország lenne, így az ügyletre kiterjedne az Itv. hatálya, az érintett ügylet ajándékozási illeték tárgyát képezné. Ebből következően a vagyonszerzést be kellene jelenteni az állami adóhatóságnak, és a megajándékozottnak az Itv. 12. § (1) bekezdésében meghatározott 18 százalékos mértékű ajándékozási illetéket kellene fizetnie az ajándék tiszta értéke után. (2024. július 6.)

Hivatkozott jogszabályhelyek:

– Itv. 2. § (2)–(3) bekezdés

– Itv. 11. § (1)–(2) bekezdés

– Itv. 12. § (1) bekezdés

– Itv. 91. § (2) bekezdés

– Itv. 102. § (1) bekezdés c) pont

A kérdés és a válasz az Adó szaklap 20224/10-es számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.