Adóbírságok: ismeret- hiány, vagy visszaélések?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elfogadható az agresszív adótervezés elleni szigorú fellépés, ugyanakkor a bonyolult, nehezen érthető és állandóan változó jogszabályi környezet sok jogkövető vállalkozás számára is nehézséget okoz – mondta Siklós Márta vezető adótanácsadó, a LeitnerLeitner adótanácsadó március 21-én tartott sajtótájékoztatóján. Pedig ha a kiszámíthatatlan, nehezen értelmezhető elemeket sikerülne csökkenteni, hazánk vonzó alternatíva lenne a valós gazdasági tevékenységeket végző nemzetközi vállalkozások számára.


A NAV februárban nyilvánosságra hozott 2013-as ellenőrzési irányelvei alapján a vállalkozásoknak számolniuk kell a hazai és a nemzetközi adóhatóságok szorosabb együttműködésével az országhatáron átnyúló ügyleteket érintő kérdésekben.

Az ellenőrzések egyik slágerterülete az áfa, amelynek ellenőrzését számos új eszköz bevezetése teszi hatékonyabbá. Néhány nehezen értelmezhető kérdés azonban várhatóan nehézséget fog okozni még a jogszerűségre törekvő adóalanyoknak is. Ilyen például az összesítő jelentés alkalmazása vagy a fordított adózás alá eső termékkör bővülése. A népegészségügyi termékdíj alanyai is szembesülhetnek besorolási nehézségekkel, hiszen nem mindig egyértelmű, hogy egy bizonyos áru „mártás-e” vagy „szósz”, és a tévedés mindkét esetben milliókba kerülhet.

A bizonytalanságnál is több kárt okoz, amikor az adóhatóság a büntetések kiszabásánál a jogszabályi szövegen túlterjeszkedő értelmezésre alapoz. Ráadásul annak ellenére, hogy több ilyen ügyben már EU Bírósági ítéletek is elmarasztalták hazánkat, és e gyakorlat megváltoztatására kérték fel az illetékeseket, a jogalkalmazásban nem mindig észlelhető változás. Pedig az adózási kultúra javítása érdekében állandó, kiszámítható és jól érthető rendszert kellene megteremteni. A hatóságok csak ez után várhatnák el teljes joggal, hogy minden adóalany maradéktalanul teljesítse kötelezettségeit.

Az elmúlt napok ciprusi eseményei rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos megtalálni az egyensúlyt az üzleti és gazdasági szempontból helyes adóoptimalizáció és a káros adóelkerülés között – hangsúlyozta Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető adótanácsadója. A ciprusi betétek megadózatásának uniós szándéka mögött ugyanis az agresszív adócsökkentést támogató adórendszer elleni OECD, EU fellépés sejthető. Egy-egy állam adókedvezményei jók arra, hogy vállalkozásokat vonzzanak egy országba, és fellendítsék a gazdaságát, viszont ha csak fiktív ügyleteket takarnak, akkor helyes a fellépés ellenük. Ezért 2014-ben várhatóan újabb elemekkel bővül majd az agresszív adóstratégiák elleni küzdelem. Az EU-ban kiszélesedik az államok közötti automatikus információcsere: jövőre már a munkaviszonyból, biztosításból, ingatlaneladásból származó jövedelmekre, a vezető tisztségviselők díjazására és a nyugdíjakra is kiterjed majd az államok közti információcsere, 2017-től pedig a tervek szerint az osztalékra, a tőkenyereségre és a jogdíjra is.

Ugyanakkor elmondható, hogy a valós gazdasági tevékenységet végző vállalkozások számára Magyarország adórendszere versenyképes. A 10%-os társasági adókulcs, a társasági adózást érintő kedvezmények, jelentős mozgásteret nyújtanak a megalapozott adóoptimalizálásra. Mindezek mellett a munkát terhelő adók és járulékok csökkentése, célzott kedvezményrendszere is erősíti a hazai adórendszer versenyképességét. Amennyiben a kiszámíthatatlan, nehezen értelmezhető elemeket, a különadókat sikerülne csökkenteni, hazánk vonzó alternatíva lenne a nemzetközi vállalkozások számára.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).