Adócsomag 2017 – Személyi jövedelemadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Milyen változásokat hozhat a jövő évtől a személyi jövedelemadóban az őszi adócsomag? Cikkünkből megtudhatja a lényegi pontokat.


Fogalmi változások

A javaslat pontosítja a kiküldetés és a hivatali, üzleti utazás fogalmát a gyakorlatban felmerült értelmezési problémák figyelembevételével. Módosul továbbá a termőföld haszonbérbe adásának fogalma.

Hivatali, üzleti utazás: a magánszemély jövedelmének megszerzése, a kifizető tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás – a munkahelyre, a székhelyre vagy a telephelyre a lakóhelyről történő bejárás kivételével –, ideértve különösen a kiküldetés vagy a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében más munkáltatónál történő munkavégzés miatt szükséges utazást, de ide nem értve az olyan utazást, amelyre vonatkozó dokumentumok és körülmények (szervezés, reklám, hirdetés, útvonal, úti cél, tartózkodási idő, a tényleges szakmai és szabadidőprogram aránya stb.) valós tartalma alapján, akár közvetve is megállapítható, hogy az utazás csak látszólagosan hivatali, üzleti; továbbá az országgyűlési képviselő, a nemzetiségi szószóló, a polgármester, az önkormányzati képviselő e tisztségével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás (a lakóhelytől való távollét).

Kiküldetés: a munkáltató által elrendelt, a munkáltató tevékenységével összefüggő feladat ellátása érdekében szükséges utazás, így különösen a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás keretében a munkaszerződéstől eltérő helyen történő munkavégzés; ide nem értve a lakóhelyről, tartózkodási helyről a munkahelyre történő oda- és visszautazást. Kiküldetésnek minősül a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati érdekből történő áthelyezése, vezénylése, átrendelése, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonájának szolgálati érdekből történő áthelyezése, vezénylése is. E rendelkezés alkalmazásában munkahelynek minősül a munkáltatónak az a telephelye, ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi, ilyen telephely hiányában vagy több ilyen telephely esetén a munkáltató székhelye minősül munkahelynek.

Termőföld haszonbérbe adása: a termőföld, illetve halastó magánszemély tulajdonosa vagy haszonélvezője által egy vagy több évre, írásban kötött megállapodás alapján, ellenérték fejében a föld használati jogosultságának mező-, erdőgazdasági, illetve halászati hasznosításra történő átengedése.

Első házasok kedvezménye

Ellentmondásos helyzetet eredményez az a szabály, amely szerint megszűnik az első házasok kedvezményére való jogosultság, ha a magánszemély családi kedvezményre válik jogosulttá a házasságkötést követően, míg ha a kedvezményre már a házasságkötést megelőzően is jogosult volt (pl. magzatra tekintettel), 24 hónapig a családi kedvezmény mellett az első házasok kedvezményét is érvényesítheti. A javaslat 24 hónapig feltétel nélkül érvényesíthetővé teszi a kedvezményt. A szabályhoz átmeneti rendelkezés kapcsolódik, amely alapján a módosítás már a 2014. december 31-ét követően megkötött házasságok esetében is alkalmazható, vagyis a 2015-re benyújtott bevallás önellenőrzéssel módosítható.

 

Fizető vendéglátók tételes átalányadózása

A javaslat évi 32 ezer forintról 38 ezer 400 forintra emeli a fizető vendéglátó tevékenységükre tételes átalányadózást választó magánszemélyek által szobánként fizetendő személyi jövedelemadó mértékét figyelemmel arra, hogy megszűnik a tevékenység után fizetendő egészségügyi hozzájárulás. E módosítás összefügg a fizető vendéglátó tevékenységet végzőket terhelő 20%-os mértékű eho megszüntetésével.

Béren kívüli és egyes meghatározott juttatások adóterhének csökkentése

A személyi jövedelemadó mértékének 16%-ról 15%-ra történő csökkentésével összhangban az Szja tv-ben alkalmazott 1,19-szeres szorzók 1,18-szoros mértékben kerültek meghatározásra a béren kívüli juttatásokat és az ún. egyes meghatározott juttatásokat terhelő közteher-alapját meghatározó szorzó kivételével. Ez utóbbi szorzó mértéke változatlanul 1,19. A javaslat kezdeményezi e szorzó mértékének 1,18-szorosra való mérséklését is.

Jótékony célú közadakozás adómentessége

Az Szja tv. hatályos rendelkezései alapján nem minősül adómentesnek a magánszemély által jótékony célú közadakozás keretében megszerzett bevétel. A javaslat úgy módosít egy már meglévő adómentességi rendelkezést, hogy az ilyen formában megszerzett bevétel is adómentes legyen.

Üzemanyag normaköltség emelése

A javaslat a saját gépkocsi hivatalos célú használata után elszámolható ún. általános személygépkocsi normaköltség mértékét 9 Ft/km-ről 15 Ft/km-re emeli.

A cikk szerzője Lakatos Zsuzsa transzferár- és adószakértő, a Tax Revolutions Kft. ügyvezetője.

[htmlbox adomozaik]

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. december 9.

Adózás a céges karácsonyi ajándék után

A karácsonyi időszakban sok cég ajándékoz munkavállalóinak vagy üzleti partnereinek. Az ajándékozás nem mindig tehető meg adómentesen, ezért fontos ismerni az ajándék adózásának szabályait az ajándékozott személyétől és az ajándék értékétől függően. -Niveus összefoglaló.

2024. december 9.

Emelkedtek a mulasztási bírságok

Augusztustól érdemben emelkedtek a mulasztási bírságok – a bírságokról általában, a friss változásokról és a NAV vélhető bírságolási gyakorlatáról beszél friss videónkban dr. Kovács Ferenc okleveles adószakértő, az Adó szaklap főszerkesztője.