Adóelkerülés: szigorítana az EP


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jobban kell korlátozná az Európai Parlament (EP) a kamatlevonásokat, és szigorúbban kell adóztatná a külföldi jövedelmeket.


Az uniós parlament tájékoztatása szerint a képviselők nagyobb átláthatóságot javasolnak a vagyonkezelői alapok, alapítványok esetében, közös szabályokat a szellemi tulajdonból származó jövedelmek utáni adócsökkentésekre, feketelistát az adóparadicsomokra, és szigorú szankciókat a nem együttműködőkkel szemben.

Az állásfoglalás arra az uniós bizottsági alapelvre épít, amely szerint adót ott kell fizetni, ahol a nyereség képződik. A terv jogilag kötelező érvényű intézkedéseket fogalmaz meg a vállalatok leggyakoribb adóelkerülési gyakorlatai ellen.

Az állásfoglalás ezek mellett közös meghatározásokat javasol olyan fogalmak esetében, mint az állandó telephely, az adóparadicsom, a transzfer- és jogdíjak.

A tájékoztatás szerint a képviselők szerint elengedhetetlenek az unión kívül leadózott és utána az EU egyik tagállamába utalt jövedelmekkel kapcsolatos úgynevezett átállási szabályok. Noha a kettős adóztatás elkerülése érdekében a külföldön szerzett bevétel gyakran adómentes, az EP képviselők szívesebben látnának egy 15 százalékos adókulcsot. Ez esetben az adózónak csak a különbözetet kellene befizetnie, ha a külföldön szerzett bevétel után fizetett adó ennél a kulcsnál alacsonyabb.

Az uniós parlamenti képviselők ajánlást tettek arra vonatkozóan is, hogy a hitelfelvétel költségeinek a kamatbevételeket meghaladó része csak az adózó kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredményének 20 százalékáig vagy 2 millió euró (mintegy 620 millió forint) összegig legyen levonható, attól függően, hogy a kettő közül melyik a magasabb érték.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

A képviselők feketelista létrehozását javasolták az adóparadicsomokról, kiegészítve a nem együttműködő joghatóságokra és az adóparadicsomokban működő pénzügyi intézményekre vonatkozó szankciók listájával.

Sürgették egy konszolidált társaságiadó-alap uniós szintű létrehozását és a vagyonkezelői alapok és alapítványok átláthatóságának növelését.

Az uniós parlament közlése szerint ajánlást tettek arra is, hogy a tagállamok közös módszerrel számítsák ki a társasági adót az adatok könnyebb összehasonlíthatósága végett, valamint harmonizált, közös európai adóazonosító szám (TIN) létrehozását javasolták, ami alapja lehet a tagállami adóhatóságok közötti eredményes automatikus információcserének.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

Kapcsolt vállalkozási viszony megítélése

„X” és „Y” társaság az ügyvezetés egyezőségére tekintettel kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózók. Az „Y” társaság a 100 százalékos tulajdonosa „Z” társaságnak, e két társaság tehát a többségi befolyás alapján minősül kapcsolt vállalkozásnak, az ügyvezetés egyezősége e tekintetben nem áll fenn. Az „X” és a „Z” társaság tulajdonosi háttere teljes mértékben különbözik egymástól, egyik adózó sem gyakorol többségi befolyást a másikban. Kérdésünk arra irányul, hogy „X” és „Z” társaságok között ebben az esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony.

2024. szeptember 19.

Adóelőnyök a megújult K+F rendszerben

A K+F tevékenységekhez kapcsolódóan már eddig is több adónemben – társasági adó, helyi iparűzési adó, innovációs járulék, szociális hozzájárulási adó, Kiva – lehetőség volt az adóalap csökkentésére vagy adókedvezmény igénybevételére. Az adózási kedvezmények mellett a kutatás-fejlesztési tevékenységek kapcsán a vállalkozások más, közvetlen állami támogatásokra is jogosulttá válhatnak. Ahhoz, hogy ezekkel a kedvezményekkel élni tudjon egy vállalkozás, fontos meggyőződni arról, hogy az adott tevékenység a hazai és nemzetközi szabályozás alapján valóban kutatás-fejlesztésnek minősül-e.

2024. szeptember 18.

Kétszázmilliós adócsalás miatt emeltek vádat több ember ellen

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt emelt vádat a Nógrád Vármegyei Főügyészség két gyógyászati segédeszközöket gyártó cég vezetői, ortopéd szakorvosok és társaik ügyében, akik az ortopéd cipők után járó társadalombiztosítási támogatást jogosulatlanul visszaigényelve csaknem 200 millió forint kárt okoztak a költségvetésnek.