Adóellenőrzések 2009-ben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az APEH elnöke minden év február 20-ig közzéteszi az adott évre vonatkozó ellenőrzési irányelvét. Az idei évben a kötelező ellenőrzéseken felül az oktatással, gépjármű-kölcsönzéssel és a reklámozási, hirdetési tevékenységgel foglalkozó vállalkozásokra összpontosít az adóhatóság. A kiemelt célok között továbbra is szerepel a kezdő vállalkozások, a nyereségminimum alatt vallók, a magánszemélyek vagyonosodásának, vagy az adóminimalizálónak a vizsgálata.

Ellenőrzéssel érintett főbb tevékenységek
Kiemelten ellenőrzik az idei évben a felnőtt és egyéb oktatással foglalkozó vállalkozások, nyelviskolák, stb. szerződéseit, foglalkoztatottjainak jogviszonyát, adó- és járulékfizetési kötelezettségeiket, a gépjármű kölcsönzéssel foglalkozók bevétel- és költségelszámolásait, nyilvántartásait, illetve a reklámozási, hirdetési tevékenységgel foglalkozó vállalkozások bevétel- és költségelszámolásait, alvállalkozói és egyéb szerződéses kapcsolatait. Az ellenőrzésre kiválasztásnál alapvető szempont, hogy a vállalkozások jövedelmezősége (eredmény/nettó árbevétel) 50 százalékkal kevesebb, mint az adott térségre vonatkozó, az irányelv mellékletében közzétett mutató.

Célpontban maradnak a munkaerő-kölcsönzést folytatók, illetve az értékesítési láncolatok közbenső láncszemeként gyakran megjelenő fuvarozók. Folytatják az elektronikus világ (elektronikus számlázás, E-kereskedelem, internetes áruházak) és a befektetési szolgáltatók ellenőrzését.

Kiemelt vizsgálati célok
A kiemelt célok között szerepel a kezdő vállalkozások és a jövedelem (nyereség) minimumot alatt valló egyéni és társas vállalkozások ellenőrzése. Folytatják a többszörösen székhelyet, illetve tulajdonost váltó, adóbevallást be nem nyújtó, tartósan veszteséges, több éven keresztül jelentős összegű tagi kölcsönnel működő, nagy összegű adóhátralékot felhalmozó társaságok revízióját. Figyelmet fordítanak az azonos székhellyel, tulajdonosi körrel, ügyvezetővel, nem valós székhelyszolgáltatást nyújtó ügyvéddel vagy kézbesítési megbízottal rendelkező adóalanyokra, a feketefoglalkoztatásra, a munkavégzésre irányuló szerződésekre. Ellenőrzésre számíthatnak a minimálbér kétszeresénél kevesebb járulékalap utáni fizetők is és folytatódnak a vagyonosodási vizsgálatok is.

Az áfa keretében a körbeszámlázásos ügyletek és az értékesítési láncolatok felderítése, az uniós kereskedelmi kapcsolatok ellenőrzése a cél. Az áfa csalások ellenőrzése többféle megközelítésben, különböző módszerek alkalmazásával lehetséges: a bevallásokban sorozatosan nagy forgalmat és a bevételhez igazodó nagyságú kiadásokat szerepeltető (ún. adóminimalizáló) vállalkozások kiemelt vizsgálatával, vagy a vállalkozások kapcsolatrendszerén, szereposztásán, érdekmegosztásán alapuló szervezett csalás felismerése és bizonyítása révén, vagy az ügyletek láncolatának felgöngyölítésével és bizonyításával. A vizsgálatok fontos célja a fiktív számlákat kibocsátó „”számlagyárak”” feltérképezése és megszüntetése. Ellenőrzik azokat az előtársaságokat, amelyek az előtársasági időszakban az áfa bevallásban nagy összegű fizetendő és levonható áfát vallanak be, illetve azokat a társaságokat, amelyek a kutatás-fejlesztési tevékenységgel kapcsolatban adóalap-csökkentést, illetve az innovációs járulékfizetési kötelezettséggel összefüggésben járulékalap-csökkentést vettek igénybe. Az eltitkolt bevételek feltárása érdekében vizsgálják a pénzkezelési szabályzatokat és leltárokat, valamint a készpénzes adatszolgáltatási kötelezettség teljesítését, de figyelmet fordítanak a napi készpénz záró állományra is.

Ugyancsak az áfa kapcsán előtérbe kerülnek a csoportos adóalanyisággal rendelkezők, a fordított adózás hatálya alá esők (hulladékgazdálkodás, ingatlanhoz kapcsolódó, szolgáltatás nyújtásának minősülő építési-szerelési és egyéb szerelési munkák). Újdonság ugyanakkor a számlatartási kötelezettség ellenőrzése.

A következő évek adóellenőrzésének előkészítése
A foglalkoztatás szabályszerűsége a vendéglátóhelyeken, a rendezvényeken, kiállításokon foglalkoztatott hostessek és más dolgozók jogviszonya, adó- és járulékkötelezettsége, a szórakoztató tevékenységű egyesületek, klubok, szerencsejáték szervezők tevékenységének és gazdálkodásának jellemzői.


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).