Adókedvezmény céges adománnyal
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A digitális fejlődés egyik mellékhatásaként tapasztalhattuk meg ebben az évben, hogy az e-szja bevallások sikeres bevezetésével párhuzamban a civil szervezetek számára felajánlott 1 százalékos adományok összege lecsökkent. A céges adományok és ezek adókedvezménye azonban nem változott, érdemes ezzel is számolni év vége előtt!
Az e-szja árnyékában a közhasznú szervezetek
Míg 2016-ban közel 8,5 milliárd forintról rendelkeztek az SZJA kapcsán az adózó magánszemélyek, addig 2017-ben ez az összeg már 1 milliárd forinttal kevesebbet, 7,5 milliárd forintot tett ki, miközben mind a foglalkoztatottak száma, mind a hazai átlagjövedelmek töretlenül emelkedtek. Történt ez mindannak ellenére, hogy az e-szja felületre is jól látható módon felkerült az 1%-os felajánlásról való rendelkezés lehetősége.
2018-tól pedig már a foglalkoztatói bevallások is kikerülnek az SZJA bevallási opciók közül, Így még kisebb a tér arra, hogy erre a lehetőségre egy-egy cég is felhívja munkatársai figyelmét. Ugyanakkor a magánszemélyek SZJA 1% támogatásai mellett a cégeknek, vállatoknak is van lehetőségük adománnyal segíteni a közhasznú tevékenységet végző civil szervezetek működését.
A közhasznú szervezeteknek juttatott adomány a céget adókedvezményre jogosíthatja
Bár jobbára nem ez az elsődleges szempont, de a gazdálkodó szervezetek részéről egy civil szervezetnek nyújtott támogatás kapcsán felmerül a kérdés, hogy a támogatást a támogató el tudja-e számolni költségként, illetve kapcsolódik-e ahhoz esetleg adókedvezmény is?
Adománynak minősül a Tao tv. szerint a közhasznú szervezet tevékenységének támogatására visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti, vagy nyújtott szolgáltatás bekerülési értéke. Nem minősül ellenszolgáltatásnak a támogatás tényének megjelenítése, az adományozó nevének feltüntetése.
Tao tv. szerint ezen adománynak minősülő, az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás elszámolható a támogatónál a vállalkozás érdekében felmerült költségnek. Emellett a támogatónak szüksége van a közhasznú szervezettől kapott igazolásra is ahhoz, hogy adózás előtti eredményét csökkenteni tudja.
Hogy milyen adóalap-kedvezményre jogosult a támogató, az a támogatás tartalmától függ
A közhasznú szervezet támogatása az adományozót a támogatási összeg 20 százalékának megfelelő adóalap-kedvezményre jogosítja, azonban ez nem haladhatja meg az adózás előtti eredmény összegét. A 20 százalékos kedvezményhez nincs szükség előzetes írásos megállapodásra.
Tartós adományozási szerződés esetén a támogatás 40 százalékának megfelelő adóalap-kedvezményt érvényesíthet a támogató cég (szintén legfeljebb az adózás előtti eredmény összegéig). A tartós adomány szabályai ugyanakkor kötöttek.
Csak akkor minősülhet egy támogatás tartós adománynak, ha:
- a támogató és a közhasznú szervezet között írásban rögzített megállapodásban
- az adományozó vállalja,
- hogy egy bizonyos pénzösszeget adományként
- legalább 1+3 évig a szervezet számára évente, legalább azonos összegben
- ellenszolgáltatás nélkül biztosítani fog.
Az adóalap-kedvezmény – mind a 20, mind a 40 százalékos mértékű –, akkor érvényesíthető, ha a támogató a közhasznú szervezettől a juttatott támogatásokról igazolást kap. Ezen igazolás kötelező tartalmi eleme:
- a támogató neve, székhelye, adószáma,
- a támogatott neve, székhelye, adószáma,
- az adomány összege és
- a támogatás célja.
Ha a támogatás nem pénzbeli, akkor a nyújtott szolgáltatás bekerülési, vagy az átadott termék könyv szerinti értékét kell figyelembe venni és feltüntetni. Az igazolást a civil szervezetnek legkésőbb az adóév végéig ki kell adnia a támogató számára.
A bejegyzés szerzője Hegedűs Sándor, az RSM Hungary adóüzletág vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.