Adókerülők gazdagítják a brit közgyűjteményeket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Rembrandt, Goya, Turner, Reynolds, Gainsborough – néhány a művészek közül, akiknek a műveivel az elmúlt évben gazdagodtak a brit közgyűjtemények az örökösödési adó alól mentesülni szándékozó örökösök jóvoltából.

Az új jogszabályi lehetőséget azokra szabták, akik nem szeretnék kifizetni a váratlanul a birtokukba kerülő nagyértékű műtárgy adóját, és inkább hajlandók megválni attól. A felajánlott műtárgyakat szakértők megvizsgálják, és ha alkalmasnak bizonyulnak a ˝nemzeti kinccsé˝ nyilvánításra, átveszik őket a közgyűtemények.

A brit Múzeumok, Könyvtárak és Archívumok Tanácsa (MLA) a napokban készített számadást az elmúlt egy év szerzeményeiről. Eszerint – mint az a BBC honlapján olvasható – egy év alatt 25 millió font értékű műkincs került az állam tulajdonába a program keretében.

Nem csak festmények és metszetek, de olyan régiségek is köztulajdonba kerültek így, mint az Egyesült Királyság legrégebbi jachtja, egy gyémántdiadém, régi pénzérmék, plakátok vagy az addigi legnagyobb magánkézben lévő Mozart-kéziratgyűjtemény.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.