Áfát és jövedéki adót érintő kedvezmények és mentességek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 11/2010. (III. 31.) PM rendelet uniós követelményeknek megfelelően szabályozza egyes, az általános forgalmi adót és a jövedéki adót érintő kiváltságok, kedvezmények és mentességek érvényesítésének végrehajtását.

A rendelet április 1-től hatályos, és az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 107. és 108. §-ának, valamint a jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény 47/A. és 47/B. §-ának végrehajtására terjed ki.

A rendelet értelmében az Áfa tv. 107. § (1) bekezdésében meghatározott személy, szervezet áfa alóli mentességre való jogosultságát, továbbá a Jöt. 47/A. § (1) és (4) bekezdésében, valamint 47/B. §-ában meghatározott személy, szervezet a jövedéki adó, adójeggyel ellátott dohánygyártmány esetében pedig az adójegyben foglalt jövedéki adó és áfa visszaigénylése iránti jogosultságát – kérelmére – a fogadó állam hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósága által kiállított okirattal igazolja.
A jogszabály tételesen felsorolj az okirat kötelező adattartalmát.

A feljogosított személykénti, szervezetkénti státuszt, ha a fogadó állam a Magyar Köztársaság, a Külügyminisztérium igazolja. Fegyveres erő személyi állományának tagja vagy fegyveres erő esetében a feljogosított személykénti, szervezetkénti státuszt a Honvédelmi Minisztérium igazolja.

A mentességi igazolás hiteles magyar fordítás és diplomáciai felülhitelesítés mellőzésével is érvényesen felhasználható, ha azt az Európai Közösség valamely tagállamának hatósága bocsátotta ki, és azt az érintett tagállam hivatalosként elismert nyelvén vagy a Közösség valamely munkanyelvén (angol, francia, német) állították ki.

Közvetlen áfa-mentesség

Termék értékesítésekor, szolgáltatás nyújtásakor, ha az áfa-mentesség úgy érvényesül, hogy az Áfa tv. 107. § (2) és (3) bekezdésének értelmében nem kell áfát áthárítani (közvetlen áfa-mentesség), az áfa-mentességre jogosított személy, szervezet mentességi igazolásának eredeti példányát legkésőbb az Áfa tv. rendelkezései szerint megállapított teljesítéséig adja át a termék értékesítésére, szolgáltatás nyújtására kötelezettnek, aki (amely) azt nyilvántartásában megőrzi. Ennek a kötelezettségnek elegendő csak egyszer, az első alkalommal eleget tenni, ha azt a mentességi igazolás érvényessége lehetővé teszi, és ez idő alatt a termék értékesítésére, szolgáltatás nyújtására kötelezett személye nem változik – ide nem értve a jogutódlás esetét -, továbbá a feljogosított személyre, szervezetre a közvetlen áfa-mentesség Áfa tv.-ben meghatározott feltételei változatlanul teljesülnek.

Áfa-visszatérítési jog, jövedékiaadó-visszaigénylési jog

Ha az áfa-mentesség úgy érvényesül, hogy az áfa-mentességre jogosított személy, szervezet – az Áfa tv. 107. § (3) bekezdésének értelmében – a termék értékesítésekor, szolgáltatás nyújtásakor áthárított áfa utólagos visszatéríttetésére jogosult e joga a termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása fejében járó, az áfát, és jövedéki termék értékesítése esetében a jövedéki adót is magában foglaló ellenérték maradéktalan megtérítésével keletkezik.

Ugyanezt kell alkalmazni a jövedékiadó-mentességre jogosított személy, szervezet jövedékiadó-visszaigénylési jogának keletkezésére is azzal a kiegészítéssel, hogy jövedéki termék importja esetében a jövedékiadó-visszaigénylési jog a vámhatóság által megállapított jövedéki adó maradéktalan megfizetésével keletkezik.
A feljogosított személy, szervezet a naptári évben keletkezett áfa-visszatéríttetési és jövedékiadó-visszaigénylési jogát a naptári évet követő év január 1. napjától kezdődően, legfeljebb azonban ugyanezen év szeptember 30. napjáig érvényesítheti. Ha a fogadó állam nem a Magyar Köztársaság, a feljogosított személy, szervezet adó visszaigénylése iránti jogát – annak keletkezését követően – haladéktalanul is érvényesítheti. Haladéktalanul érvényesíthető a visszaigénylés akkor is, ha a fogadó állam a Magyar Köztársaság, és a naptári éven belül keletkezett adó visszaigénylése iránti jog összegében eléri vagy meghaladja a 40 000 forintot, vagy az adó visszaigénylése iránti jog érvényesítésére amiatt kerül sor, mert a feljogosított személy, szervezet viszonylatában a Magyar Köztársaság fogadó államkénti státusza megszűnik.
Az adó visszatérítése a feljogosított személy, szervezet írásbeli kérelmére történik. A kérelmet az állami adóhatóság jogszabályban kijelölt szervéhez kell benyújtani. A kérelemmel együtt a mentességi igazolás eredeti példányát is be kell nyújtani, kivéve, ha a mentességi igazolás érvényességéből más nem következik. Utóbbi esetben az érvényessége alatt a mentességi igazolást elegendő csak egyszer, az első alkalommal benyújtani, feltéve, hogy ez idő alatt az adó visszaigénylése iránti jog Áfa tv.-ben és Jöt.-ben meghatározott feltételei változatlanul teljesülnek.

A visszatérítendő adó forintban illeti meg a feljogosított személyt, szervezetet, amelynek átutalás útján történő teljesítéséről az állami adóhatóság hivatalból intézkedik.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.