Az adótanácsadás életforma – interjú Zentner Lászlóval
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ennyire változó gazdasági és jogi környezetben rengeteg időt kell fordítani a jogszabályok és a joggyakorlat követésére, az ügyfelek tájékoztatására, ezért a könyvelői, adótanácsadói munka életforma – nyilatkozta az Adó Online-nak Zentner László. A Könyvelők klubja Facebook-csoport oszlopos tagja szerint a bizalom, a türelem és a nyitottság az ügyfelekkel ápolt jó kapcsolat alapja, és nyereséges könyvelőiroda csak évek fáradságos munkájával és némi tőkével építhető. Zentner László szerint a Könyvelők klubja igazi hiánypótló szolgáltatás.
Mi a legnagyobb kihívás a munkájában?
A legnagyobb kihívás a könyvelői, adótanácsadói munkában az, hogy tudatosuljon bennünk: nem foglalkozást választottunk, hanem egyfajta életvitelt, annak minden előnyével és hátrányával. Aki ezt nem fogadja el, nem lesz jó számviteli és adózási szakember, főleg nem Magyarországon. Lehet, hogy ez túlzásnak hangzik, de ennyire változó gazdasági és jogi környezetben, rengeteg időt kell fordítani a jogszabályok és a joggyakorlat követésére a napi feladatok ellátása mellett.
Milyen tanácsot adna a vállalkozóknak, hogyan érdemes könyvelőt választani?
Szakmai referencia és személyes találkozás alapján döntenék, ha vállalkozó lennék. Információkat, ajánlásokat szereznék be könyvelőkről, könyvelő irodákról, lehetőség szerint olyan vállalkozói körből, akik hasonló szektorban tevékenykednek, de egy személyes találkozó után hoznék végleges döntést. A találkozó alatt arra figyelnék, hogy a leendő könyvelőt mennyire érdekli az adott gazdasági terület könyvelési és adózási szempontból, és a saját működő vagy induló vállalkozásom. Azt a könyvelőt, aki a megbeszélésen szinte csak arra tér ki, hogy mennyi a rögzítendő anyagom és hány alkalmazottam van, mikor tudom leadni a bizonylatokat és fizetni könyvelési díjat, el kell kerülni, az nem lesz képes megfelelő adótervezésre és könyvvezetésre.
Másik fontos szempont az, hogy a jövendő könyvelőnk rendelkezzen a törvény által megkövetelt engedélyekkel, legyen regisztrált könyvelő a Nemzetgazdasági Minisztériumnál és legyen szakmai felelősségbiztosítása. Ez szerintem a minimum. Ennyire összetett adórendszer esetén manapság a könyvelőtől jogosan elvárható az adótanácsadói végzettség és regisztráció. Ez is adhat az ügyfél részére egyfajta biztonságot.
Amennyiben körültekintően választ a vállalkozó és a bizalmába fogadja a könyvelőjét, akkor elvárható, hogy a könyvelési díjat lehetőség szerint pontosan fizesse meg az elvégzett munka után, mert sajnos mostanság nem ez a jellemző – tisztelet a kivételnek!
És még egy jó tanács: minden esetben kössünk megbízási szerződést a könyvelőnkkel!
Mi az alapja a jó könyvelő-ügyfél viszonynak?
Három dolog: a bizalom, a türelem és nyitottság. Bíznom kell a könyvelőm tudásában, nyitottnak kell lenni arra, amit mond, és türelmesnek kell lenni, mert ő is csak ember. Ugyanez a könyvelő szemszögéből is igaz.
Zentner László
A műszaki főiskola elvégzése után szakirányú pénzügy, adó és adóeljárás szakértő főiskolai diplomát szereztem. Ezután mérlegképes könyvelői és adótanácsadói szakképesítést szereztem, amikből regisztrációval is rendelkezem. Jelenleg is tanulok bérügyintézőnek. 2009. óta foglalkozom könyvelléssel. Dolgoztam nagyvállalati környezetben és könyvelő, könyvvizsgálói irodában is, ahol gt.-k és ev.-ok könyvelése mellett belső ellenőr is voltam. Jelenleg egy vidéki nagyvállalatnál dolgozom. Szabadidőmben a japán tradicionális kardvívással és annak eszmetörténetének kutatásával foglalkozom leginkább.
|
Mit lát, melyek visszatérő kérdések, melyik az a terület, amivel személy szerint a legtöbbet „küzd”?
Szerintem a legnagyobb probléma Magyarországon az, hogy a kezdő vállalkozók tetemes hányada minimálisan elvárható gazdálkodási, adózási és ügyviteli kérdésekkel nincs tisztában. Ebből adódóan nagyon komoly kommunikációs zavarok keletkezhetnek, mert nincs közös nyelv. Ez rengeteg kérdést és konfliktust szül, amit a könyvelőnek kezelni kell, ami rengeteg időt és energiát vesz el. Sajnos sok, évek óta vállalkozó cégvezető is felkészületlen, és küzd ilyen hiányosságokkal.
A másik nagyon problémás terület a jogszabályalkotás és a joggyakorlat közötti eltérések. Az esetek többségében egy törvény bevezetésével nem ad a jogalkotó arra vonatkozóan instrukciókat, hogy a megalkotott jogszabályt a gyakorlatban hogyan kell alkalmazni. Ez nagyon komoly stresszhelyzeteket okozhat, mert az ügyfél nem tud várni arra, hogy kiderüljön, hogyan állítsa ki bizonylatait a gazdasági eseményeiről, ő a könyvelőjétől egyértelmű válaszokat vár. Sajnos sok esetben nem tud a könyvelő és az adótanácsadó teljesen jó választ adni, mert maga a jogalkalmazó se tudja, mit akar.
Mikor érdemes könyvelőként önálló vállalkozásba kezdeni?
Szerintem 3-4 év könyvelőirodában szerzett teljes körű könyvelői tapasztalat (bevallások, beszámoló-összeállítás, egy kis bér) minimálisan szükséges. Ennek hiányában szerintem a mai magyar viszonyok között nem szabad belevágni. Túl nagy a felelősség.
Aki nagyvállalati környezetből akarna önálló könyvelőként érvényesülni, annak is nagyon meg kell gondolnia a lépést. A nagyvállalati környezetben teljesen más elvárásoknak kell megfelelni, mint kkv-könyvelőként. Nem mondom, hogy nem lehetséges a váltás, de az embernek át kell állítania a gondolkodását. Ezt saját magamon is megtapasztaltam.
Ami még szerintem fontos: ha valaki a nulláról szeretné elkezdeni, akkor legyen legalább 2-3 millió forint forgó tőkéje, hogy tudja a könyvelői vállalkozását finanszírozni, mert ügyfeleket szerezni nem könnyű, és a fizetési morál sem a legjobb. Egy profitábilis könyvelőiroda felépítése nem egy év, és folyamatosan vannak fix költségek például továbbképzések, program követések, stb.
Mióta tagja a Könyvelők klubjának, mennyiben segíti munkáját a facebook-csoport?
2015. július óta vagyok tagja a csoportnak. Ez alatt a 7 hónap alatt nagyon sokat köszönhetek a csoportnak, mert rengeteg hasznos gyakorlati ismerettel bővítette a tudásomat. Megannyi példa és eset kerül kitárgyalásra a csoportban. Ehhez persze az is kell, hogy ennyi segítőkész és nagy szaktudású szakember megossza a véleményét és a tapasztalatait.
Kezdő könyvelőknek egyenesen kötelezővé tenném a csoport látogatását, mert annyi gyakorlati eset kerül feldolgozásra, amit az iskolapadban képtelenség elsajátítani.
Tehát a munkámat nagyban segíti a csoport, amit ezúton is köszönök az összes aktív tagnak!
Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex
|
– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban
– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a
– Vacsora-kódex
Rendelje meg most >>
|