Az előleg kezelése az áfa rendszerén belül II.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az előző cikkben körbejártuk, hogy mitől lesz előleg az előleg, milyen ismérvei vannak, most térjünk át sokkal gyakorlatiasabb területre, nézzük meg az előleg további fontos vetületeit.

Azt már korábban említettem, hogy az előleg esetén az adókötelezettség az átvétel, jóváírás napján keletkezik, és a megszerzett összeg bruttó módon kezelendő, amely tehát magában foglalja a felszámított adót is. Amennyiben tehát az eladónak adókötelezettsége keletkezik, a megrendelőnek levonható adója kell keletkezzen az előleg címén. Adólevonást azonban csak számla ellenében lehet gyakorolni, így emiatt is, illetve a törvény rendelkezései szerint is az előlegről számlát kell kiállítani. Azonban ha nem készpénzes és számlatömbös számlázás történik, akkor átutalásos fizetési mód esetén már akadályba ütközhetünk a helyes teljesítési időpont meghatározásával, hiszen nem tudhatjuk teljes bizonyossággal, hogy mikor tud utalni a megrendelő még ha ígéretet is tesz adott napi utalásra. Ezt oldotta fel a gyakorlat a díjbekérő lehetőségével, amikor díjbekérő formájában kéri be a szállító az előleget, majd az időpont pontos tudatában lehet a számlát kiállítani.

Szintén volt már rá példa, hogy adott termék, szolgáltatás, amelyre előlegfizetés történt, adókulcsa megváltozik az előleg és az ügylet teljesítési időpontja között. Kedvező esetben tehát „csa…


Tisztelt Látogatónk! Ez a tartalom vagy funkció csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával.
A tartalom azonnali eléréséhez kérjük, válasszon előfizetést a Wolters Kluwer Hungary Kft. webáruházában.


Kapcsolódó cikkek

2020. június 15.

Az előleg kezelése az áfa-rendszerén belül I.

Azt is megszokhattuk már, hogy az áfa még az olyan teljesen hétköznapi, egyszerűnek tűnő dolgokat is, mint az előleg annyi aspektusban tudja kezelni, hogy annak helyes kezelése kellő odafigyelést kíván. Ezeknek az aspektusoknak a körüljárására vállalkozunk a következő néhány cikkben.

Az első fontos ismérve az előlegnek, hogy az nem csupán pénz lehet, hanem a törvény 59. §-a vagyoni előnyről beszél, tehát az Áfa tv. szerint előlegről akkor beszélhetünk, ha a megrendelő az ügylet törvény szerinti teljesítési időpontja előtt  vagyoni előnyt juttat a szállítójának, amely a teljes vételárba beleszámít és a felek előre megállapodtak az előleg átadásában. A jóváírt, kézhez vett, megszerzett előleget úgy kell tekinteni, mint ami már az adót is magában foglalja, természetesen arányosan. Szintén a vagyoni előny fogalomhasználatnak köszönhetően előlegként tud viselkedni egy termékátadás, vagy szolgáltatás-nyújtás is, ha arra vonatkozóan a felek így állapodnak meg.

Nagyon fontos azt kiemelni, hogy az előleg alapján akkor keletkezik adókötelezettsége a szállítónak, ha a pénzt ténylegesen átveszi, számláján jóváírják, vagy ha a vagyoni előnyt ténylegesen megs…