Az önkormányzatok is az adózók sorsára jutnak, vége a jó világnak!
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Megrohamozhatják a bankokat az önkormányzatok a legújabb változások bevezetése előtt. A kormány ugyanis szigorítani készül a hitelfelvétel feltételeit, bár az ezzel kapcsolatos viták még mindig tartanak – írja a Napi Gazdaság.
A kormány benyújtotta az új közpénzügyi törvényjavaslatát, ami keretében módosulhat az alkotmány, és felállhat a Törvényhozási Költségvetési Hivatal. Újdonság a javaslatban, hogy reálértékben, vagyis az inflációval kiigazítva nem nőhetne az államadósság. Ez alól csak akkor lehetne kitérni, ha a kormány kétharmados többséggel szavazza meg.
Emellett a kormány módosítani akarja a kétharmados önkormányzati törvényt is, bár ezzel kapcsolatban még jelentős viták vannak a pártok között. Jelenleg az önkormányzatok a rövid lejáratú kötelezettségeikkel csökkentett saját bevételük 70 százalékáig adósodhatnak el, bár ez nem érvényes a likviditási hitelekre.
Az új szabályok szerint viszont a működés finanszírozására az önkormányzatok csak olyan hitelt vehetnének fel, amit az adott naptári évben vissza is kell fizetni. Emellett a fejlesztési célú éves kötelezettségvállalást a közigazgatási hivatalok végeznék a kincstár közreműködésével, és ha az önkormányzat a szabad forrásai 80 százalékán felül vesz fel hitelt, a kötelezettségvállalás semmisnek tekintendő, és akár bírósági kereset indítására is sor kerülhet.
A szigorodásra tekintettel valószínű, hogy az önkormányzatok még a javaslat elfogadása előtt ˝bevásárolhatnak˝, vagyis jelentős összegű hiteleket vehetnek fel, mivel a szigorú szabályozás csak a bevezetés utáni adósságra fog vonatkozni.
Forrás: Pénzcentrum