Bankadócsökkentés: hitelezéshez kötnék?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Varga Mihály szerint a bankadó csökkentésének együtt kell járnia a hitelezés növekedésével.
A bankoknak érezniük kell, hogy a bankadó csökkentésének – értelemszerűen – együtt kell járnia a hitelezés növekedésével, az pedig fontos kérdés, hogy a bankoktól ezt milyen formában lehet a „legoptimálisabban kikényszeríteni”. A kormány fog majd arról dönteni, hogy ennek jogszabályi környezetét meg kell-e teremteni – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán a Kossuth rádióban.
A miniszter arra reagált, hogy Nagy Márton, Magyar Nemzeti Bank pénzügyi stabilitásért és hitelezésért felelős ügyvezető igazgatója egy szerdán megjelent lapinterjúban felvetette, ne legyen egységes a bankadó csökkentése, azoknak a pénzintézeteknek nagyobb mértékben kellene kedvezni, amelyek aktívan hitelezik a magyar vállalatokat.
Varga Mihály felidézte, hogy a magyar kormány az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) februárban kötött megállapodásban a hitelezési aktivitás növekedésének reményében vállalta a bankadó csökkentését. Mint megjegyezte voltak bankok, akik erre már vállaltak bizonyos kötelezettségeket, mások viszont „visszafogottabbak”.
A miniszter az M1 aktuális csatornán azt is megismételte, hogy 2016-tól a bankadó a mérlegfőösszeg 0,31 százalékára (31 bázispont), 2017-től 2018 végéig pedig 0,21 százalékára (21 bázispont) csökken. A 2016-os csökkentéssel 60 milliárd forintot, a 2017-essel további 20-22 milliárd forintot hagy a kormány a gazdaságban – jegyezte meg.
(MTI)