Borúlátó munkáltatók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A megkérdezettek többsége csökkenti a létszámot a következő negyedévben

Borúlátók a magyar munkaadók, főként, ha arról kérdezik őket, hogy a következő három hónapban miként alakul dolgozóik létszáma – legalábbis ez derül ki a Manpower cég kutatásából, amelyet első ízben végeztek el Magyarországon. A megkérdezett szervezetek tíz százaléka úgy véli ugyan, hogy a következő negyedévben bővíteni tudja munkaerő-állományát, 14 százalékuk azonban létszámcsökkenésre számít. E két szám alapján – a százalékos növekedésből kivonva a százalékos csökkenést – a Manpower munkaerő-piaci értéke hazánkban –4 százalék. Némi derűre adhat azonban okot az a tény, hogy az országszerte több mint 770 megkérdezett munkáltató 75 százaléka vélte úgy: nem változtat a dolgozói létszámon. (Egy százalék nem tudott válaszolni a kérdésre.) Területi lebontásban a budapesti munkaadók számítanak a legoptimistábbnak, ők ugyanis a foglalkoztatás stagnálását várják a következő negyedévben.

Nem ilyen felhőtlen azonban a helyzet az ország többi hét régiójában. A foglalkoztatottak kilátásait tekintve az észak-alföldi munkaadók tűnnek a legpesszimistábbnak: itt a Manpower munkaerő-piaci mutatójának értéke –9 százalék a következő három hónapra vonatkozóan. A pesszimizmus sorában Észak-Magyarország következik, ebben a régióban –6 százalékos ez az érték. Őket követik a közép-dunántúli, valamint a dél-dunántúli munkáltatók a maguk –5 százalékos mutatójával. A már-már optimistának számító Dél-Alföld és Közép-Magyarország –3, míg Nyugat-Dunántúl –2 százalékkal „büszkélkedhet”.

Nemzetközi kitekintésben egyébként egyedül a norvég, lengyel, svájci, dél-afrikai és cseh munkaadók jeleztek pozitív – bár szerény – eredményeket a következő három hónapban bekövetkező munkaerő-felvételt illetően. Norvégiában és Lengyelországban a legjobbak a kilátások, míg Spanyolországban, Írországban és Nagy-Britanniában a legpesszimistábbak az elképzelések a munkához jutás esélyeit illetően. Ez utóbbinál soha nem látott borúlátás jellemzi a munkaerőpiacot, a munkaadók 10 százaléka készül csökkenteni a foglalkoztatottak létszámát a következő negyedévben.

A felmérés érdekessége, hogy a megkérdezett munkáltatóknak csupán egyetlen kérdésre kell választ adniuk: „Hogyan látja az ön vállalatánál/szervezeténél a munkaerő létszámának alakulását a következő negyedév végéig a jelenlegi negyedhez képest?” Bár Magyarországon az idén kérdezték meg először a munkaadókat, világszerte 45 éves múltra tekint vissza a kutatás, amelynek egyik előnye, hogy a hibaszázalék sem helyi, sem globális szinten nem nagyobb mint +/– 3,9 százalék. Ezek pedig útmutatóként szolgálhatnak a befektetőknek, az üzleti élet, valamint a munkaerőpiac szereplőinek egyaránt. Természetesen az, hogy valójában mi is történik, csak a negyedévet lezáró munkaerő-piaci jelentésekből fog kiderülni.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

A közvetett adózás rendszere Algériában (3. rész)

Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!

2024. szeptember 12.

Kedvező hír a gyógyszercégeknek: kevesebb áfát kell fizetniük

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.