Családi kedvezmény 2017: egyszerűbb nyilatkozat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A családi kedvezmény érvényesítéséről szóló, a munkáltatók, kifizetők számára a havi adóelőleg megállapításához készített nyilatkozatok tartalmában két kedvező változás várható a 2017-es évtől.


A jelenleg hatályos szabálytól eltérően a magánszemélynek a gyermek megszületését követően jövőre nem kell újabb nyilatkozatot tennie a családi pótlékra való jogosultság megszerzése miatt, ha a családi kedvezményt korábban, a magzatra tekintettel már érvényesítette.

A 2017. január 1-jétől alkalmazható további egyszerűsítő szabály alapján a házastárs, élettárs kifizetőjének, munkáltatójának nem kell írásban tudomásul vennie, azaz cégszerű aláírásával ellátnia a családi kedvezményben érintett másik fél saját munkáltatójának, kifizetőjének készített adóelőleg-nyilatkozatát.

A törvényhozó ezen intézkedésekkel enyhíti a magánszemélyek és a cégek adminisztrációs kötelezettségeit.

A cikk szerzője Dr. Pétervári Orsolya, az ABT Treuhand csoport senior adótanácsadója. 

További blogbejegyzések: 


Kapcsolódó cikkek

2024. november 12.

NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.

2024. november 12.

A magánszálláshely-szolgáltató által elszámolható értékcsökkenési leírás

Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.