Egészségpénztár: kisebb népszerűség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Meglehetősen gyorsan változik az egészségpénztárak jogszabályi környezete, július elsejétől ismét lehet adómentesen sporttevékenységhez kapcsolódó kiadásokat finanszírozni, ám készül a kormányrendelet, miszerint az elkölthető keretet a minimálbér mértékében korlátoznák.

A piaci szereplők nem örülnek, a jogszabályváltozások ugyanis érdemben kihatnak a tagok költési szokásaira, nem beszélve arról, hogy az egymásnak ellentmondó módosítások egyúttal bizonytalanságot okoznak. Nagyon zavaró és felettébb drága mulatságnak tartja Lukács Marianna, a Magyar Önkéntes Egészségpénztárak Szövetségének elnöke, a Patikapénztár igazgatója az egészségpénztárak számára az állandóan változó jogszabályi környezetet, hiszen a tagokkal való folyamatos kommunikáció az egészségpénztár lételeme. A legfontosabb problémát a szigorítások üzenetében látja, nevezetesen az egészségmegőrző, a jövőbe most befektető szolgáltatásokat rövidlátó pénzügyi megtakarításnak álcázott szempontok alapján korlátozza a kormányzat. Az OTP Egészségpénztárnál sem tartják szerencsésnek az állandó változtatást, s mint Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója rámutatott: talán jobb lett volna, ha továbbra is csak az egészségpénztárban lehet adómentesen a sportolást elszámolni, a pénztárak minőség-ellenőrzési tevékenysége ugyanis sokkal szabályozottabb felhasználást biztosítana a pénztártagoknak, mint az üdülési csekk. Az egészségpénztári jogszabálykörnyezetet pedig már olyan bonyolultnak tartja Lehoczky László, az MKB Egészségpénztár ügyvezetője, hogy a szakmabelieknek is fejtörést okoz egy-egy pontja, éppen ezért célszerűnek tartaná a szabályok egyszerűsítését.

A változó szabályozási környezetre a tagok reakciója sem maradt el. Az OTP Egészségpénztárnál 2007 első negyedévében a sportot mint szolgáltatást és a sporteszköz-vásárlás támogatását majdnem kétszer annyian vették igénybe, és közel kétszer annyit fordítottak ezekre a pénztártagok, mint 2006 utolsó három hónapjában. Az MKB Egészségpénztárnál az elmúlt esztendő utolsó negyedévében tapasztaltak inkább felfutást a sporteszközvásárlásoknál. A K&H Medicinánál különösen 2007. április–májusban növekedett a sportbérletek, sporteszközök elszámolása, hiszen mindenki szerette volna még adómentesen kihasználni ezt a szolgáltatást, s hasonló tendencia jellemezte az Axa Egészségpénztár elmúlt hónapjait is. (A sportolással és üdüléssel kapcsolatos kiadások egyébként átlagosan hét százalék körüli szeletet hasítanak ki az egészségpénztári tagok költésénél, az élen változatlanul a gyógyszer és gyógyászati segédeszközök állnak.)

Intő jelnek tekinti ugyanakkor Lukács Marianna, hogy 2007. január–május volt az az időszak, amikor először fordult elő, hogy a bevételt (1370 millió forint) meghaladta a szolgáltatási kiadás (1493 millió forint), ami nyilvánvalóan a szigorítások elől való pénzmenekítést tükrözi. Az Axa Egészségpénztárnál is problémásnak tartják a tendenciát, 2007 első fél évében ugyanis a befizetések és a szolgáltatási kifizetések aránya a korábbi 70-ről 100 százalék köré emelkedett, azaz a pénztártagok gyakorlatilag az összes befizetéseiket szolgáltatásvásárlásra fordították, és nem képeztek tartalékokat.

Mennyiben vethetik vissza az egészségpénztárak népszerűségét a szabályozásbeli változások? A jelenlegi tagoknál és az újonnan belépőknél is érződik a tartózkodó magatartás a pénztárakkal szemben – mondja Lehoczky László, aki ennek okát egyrészt az adóköteles szolgáltatások bevezetésében, másrészt a vállalatok rendelkezésre álló pénzügyi forrásainak szűkösségében látja. Ez utóbbi esetben akár a cafeterián belül, akár azon kívül a dolgozók az egyéb adómentes formákat veszik igénybe, és ebben a sorban jelenleg hátrébb helyezik a pénztárakat. Hasonló tendenciát érzékelnek az Axa Egészségpénztárnál is, vagyis hogy az egészségpénztárakkal kapcsolatos kedvezőtlen hírek (befizetési limit csökkentése, szolgáltatási szigorítások) visszavetették a versenyképességét a béren kívüli juttatások között. A munkavállalóknak szűkös cafeteriakeretet kínáló cégek, valamint a viszonylag alacsony munkabér mellett cafeteriakeretet nyújtók esetében a munkavállalók első körben az étkezési utalványokat, üdülési csekket, azaz a leghamarabb pénzre váltható elemeket preferálják – számolnak be tapasztalataikról a K&H Medicinánál, s csupán ott választják többen a pénztárat, ahol nagyobb összegű a keret. A sikeres cafeteriaelemekkel – mint az étkezési hozzájárulás – nehéz felvenni a versenyt, a munkavállalók ezek közül második, harmadik helyen jelölik meg az egészségpénztári tagságot – hangsúlyozza Studniczky Ferenc is. A Patikapénztárnál egyelőre nem látják annak jelét, hogy csökkenne az egészségpénztár népszerűsége, ezt azzal magyarázza Lukács Marianna, hogy hiába mérséklődött 13 100 forintra a havonta adható munkáltatói hozzájárulás és a finanszírozható szolgáltatások köre, a minden családot érintő gyógyszer- és szemüvegigény továbbra is népszerűvé teszi az egészségpénztárat.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.