Egyéni vállalkozó ingatlanbérbeadása magánszemélyként (X. rész)
Ingatlanbérbeadási tevékenység esetén az elismert költségek közé tartoznak egyes, a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközökre vonatkozó kiadások.
Kapcsolódó termékek: Adózási kiadványok, Adó Jogtár demo
A tételes költségelszámolás szabályrendszere értelemszerűen lényegesen összetettebb, mint a 10 százalékos költséghányad alkalmazásáé.
Vonatkozó jogszabály:
1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról
A sorozat előző részeit itt olvashatja.
Személyi jövedelemadó (folyt.)
Költségelszámolás (folyt.)
Tételes költségelszámolás
Tételes költségelszámolás esetén adott esetben a 10 százalékos költséghányadhoz képest jelentősen magasabb arányú költség vehető figyelembe, például ha a közüzemi díjakra nem érvényesíthető az Szja tv. 17. § (3a) bekezdésének a cikksorozat IV. részében említett kedvező szabálya
Adminisztráció terén viszont nagyobb terheket jelent ez a költségelszámolási mód, mivel minden költségről szabályszerű bizonylattal kell rendelkezni, valamint a magánszemélynek alapnyilvántartást (pl. bevételi és költségnyilvántartást), és, ha értékcsökkenést számol el, részletező nyilvántartásként tárgyieszköz-nyilvántartást is vezetnie kell. Ezért, ha a rezsiköltségre alkalmazható a mentesítő szabály, és a bérbeadó ezen felül csak a közös költséget hárítja át a bérlőre, elképzelhető, hogy habár tételes költségelszámolás esetén a közös költség teljes összege, míg 10 százalékos költséghányad alkalmazása esetén csak a közös költség 10 százaléka levonható, és tételes költségelszámolásnál értékcsökkenési leírás is érvényesíthető, az adóalany a kisebb adminisztratív teher miatt mégis a 10 százalékos költséghányad alkalmazását választja.
Az elszámolható ráfordítások köre
Ha a magánszemély tételes költségelszámolást választ, akkor a bevétellel szemben az alábbi ráfordításait számolhatja el:
Az Szja tv. 4. § (1) bekezdése kimondja, hogy bármely költség csak egyszeresen, egy alkalommal és – az e törvényben meghatározott kivételekkel – legfeljebb a bevétel mértékéig vehető figyelembe. Ingatlan-bérbeadási tevékenység esetén elhatárolt veszteség elszámolására az Szja tv. nem biztosít lehetőséget, ezért – a főszabályból adódóan – a tárgyévi költségek a tárgyévi bevétel mértékéig érvényesíthetőek. Ha tehát adott évben a költségek összege meghaladja a bevétel összegét, a veszteséget nem lehet „továbbvinni”.
Mivel a bérbeadásból származó bevétellel szemben kizárólag az e tevékenység folytatása érdekében felmerült költség számolható el, arra sincs lehetőség, hogy a magánszemély akár az egyéni vállalkozásában felmerült, akár más önálló tevékenység végzéséből származó bevételével csökkentse a bérbeadás bevételét (vagy fordítva). Ez még abban az esetben is igaz, ha a másik önálló tevékenység is ingatlan hasznosítására irányul, pl. a magánszemély a lakását hosszú távra bérbeadja, míg balatoni üdülőjét szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében hasznosítja. A két tevékenység jövedelmét ekkor is külön-külön kell megállapítani, az egyik vesztesége nem számolható el a másik bevételével szemben.
A kiadás igazolására alkalmas bizonylatok
Elismert költségnek csak a bevételszerző tevékenységgel közvetlenül összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzése, a tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen kifizetett, szabályszerűen (megfelelő bizonylattal) igazolt kiadás minősül.
Közös tulajdonban álló ingatlan bérbeadása esetén a költségek igazolására bármely tulajdonostárs nevére kiállított bizonylat figyelembe vehető.
Ingatlanbérbeadási tevékenység esetén az elismert költségek közé tartoznak egyes, a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközökre vonatkozó kiadások.
Az ügy elsőrendű vádlottja terhelő vallomást tett három társára, így az ügyészség felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta vele szemben.
Az áfát 1992-ben vezették be, az elsősorban az ipar és a kereskedelem adóztatására fókuszál. Algériában az áfa a szolgáltatásnyújtás helyett az “egyéb műveletekre” vonatkozik, ide tartoznak például az átruházott jogok, a bérbe adott eszközök vagy az elvégzett tanulmányok. Jöjjenek az érdekes részletek!
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!