Első házasok adókedvezménye: többen használják ki


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly több mint kétszer annyi első házas vette igénybe a havi ötezer forintos adókedvezményt, mint egy évvel korábban – derül ki az e-szja bevallások adataiból. 


Ez alapján 2016-ban az 54 ezer első házas összességében 2,2 milliárd forintot spórolt – 1,7 milliárddal többet, mint 2015-ben – közölte Tamásné Czinege Csilla, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adószakmai ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Tájékoztatása szerint  a kormány – a személyi jövedelemadóból járó kedvezményekkel – összességében csaknem 3700 milliárd forintot hagyott a családoknál 2010 és 2016 között. A gyermekek után járó kedvezményt egészítette ki a 2015-től az első házasok kedvezménye, amellyel Magyarország Európában egyedülálló módon segíti a kezdetektől a családalapítást – emlékeztetett a helyettes államtitkár. 

A házasságkötést követő 24 hónapon keresztül az ifjú házasok együttesen havi 5000 forint adókedvezményt kapnak, amely gyermekáldás esetén a családi kedvezménnyel együtt is igénybe vehető – fejtette ki. Hozzátette: a kedvezmény azoknak jár, ahol legalább az egyik házastárs első házasságát köti.  

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

Az szja-bevallások adatait részletezve Tamásné Czinege Csilla elmondta, hogy tavaly 2,2 milliárd forint maradt összességben az első házasoknál. Míg 2015-ben 22 ezren, addig 2016-ban már 54 ezren vették igénybe a kedvezményt. A duplázás nem meglepő, hiszen 2014. december 31-e után kötött házasságok esetén jár a kedvezmény 24 hónapon keresztül. 

A KSH nyilvántartása alapján 2015-ben és 2016-ban összesen 97 800 házasságot kötöttek, tehát a frigyek több mint a felében vettek igénybe kedvezményt. 

Tamásné Czinege Csilla kiemelte, hogy önellenőrzéssel az is megkaphatja – a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül – a havi ötezer forintos állami nászajándékot, aki elfelejtette azt érvényesíteni az szja-bevallásában. Az önellenőrzés legegyszerűbben az e-szja felületen néhány kattintással online végezhető el, de természetesen személyesen is elvégezhető az ügyfélszolgálatokon, ahol a pontos kitöltésben is segítenek – jelezte. 

A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet, hogy érdemes már az adóelőlegből is érvényesíteni a kedvezményt, amely már a házasságkötést követő hónaptól jár. Így ugyanis ötezer forinttal többet vihetnek haza az érintettek hónapról hónapra. 

A júliusi adóelőlegből – az adóhivatal adatai szerint – mindössze 38 ezren vették igénybe az első házasoknak járó kedvezményt, pedig rendkívül egyszerű módon hozzá lehet jutni a havi ötezer forintos állami nászajándékhoz, csak le kell adni a munkáltatónak egy nyilatkozatot erről. Akik az esküvőjüket követően adóelőlegükből nem érvényesítették a kedvezményt, azoknak  ezt érdemes mielőbb kérniük – tette hozzá Tamásné Czinege Csilla.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.