Engedély helyett bejelentéssel is lehet üzletet nyitni
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egyszerűsödtek a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételei a 210/2009 (XI.29.) számú kormányrendelet október elsejei hatálybalépésével.
Az életet, a testi épséget és az egészséget veszélyeztető termékeket árusító üzletek működéséhez kell engedélyt kérni, egyébként elegendő, ha bejelentik a jegyzőnél az üzletnyitást.
A kereskedelmi tevékenység formái: üzletben, mozgóbolt útján vagy bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenység, vásáron vagy piacon folytatott kereskedelmi tevékenység, közterületi vagy közvetlen értékesítés, üzleten kívüli vagy csomagküldő kereskedelem, valamint automatából történő értékesítés.
Bizonyos termékeket – ha azt a közrend, a közbiztonság, az emberek, az állatok, a növények egészségének és életének védelme, a környezet védelme vagy a közegészségügyi követelmények indokolttá teszik – továbbra is csak működési engedéllyel rendelkező üzletekben lehet árulni. Mindezek értelmében bizonyos élelmiszerek (például hús és húskészítmény), a dohánytermékek, a kémiai biztonság szempontjából veszélyes termékek, a növény-védőszerek és műtrágyák, valamint a személyautó továbbra is csak működési engedéllyel rendelkező üzletben árusítható. Működési engedély kell a vendéglátó üzleteknek is, kivéve a büfét és a rendezvényi szolgáltatást.
A korábbi hosszadalmas engedélyezési eljárásokat a tevékenységek többségénél felváltja a
bejelentési, nyilvántartásba vételi kötelezettség. Az ügyintézési idő lerövidül, a kevesebb lesz az adminisztrációs kötelezettség.
Az engedély iránti kérelmet elektronikusan kell benyújtani az üzlet helye szerinti jegyzőnek, és ugyanígy kell eljárni a csak bejelentéshez kötött üzletekkel is. A jegyző a bejelentésekből és az engedélyekből elektronikus adatbázist készít, amit közzé tesz az önkormányzat honlapján. A jegyző által vezetett nyilvántartás mindenki által megtekinthető. A jegyző a bejelentést megküldi a rendeletben megjelölt szakhatóságoknak. Az érintett hatóság 22 napon belül hatósági ellenőrzést folytat le, majd erről 5 munkanapon belül tájékoztatja a jegyzőt.
A kereskedelmi tevékenység ellenőrzésére vonatkozó eljárások, szankciók tekintetében a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság jár el. Ha a kereskedő a tevékenységére, a forgalmazott termékre, illetve annak árusítására vonatkozó jogszabályi előírásoknak nem tesz eleget, vagy a hatályos jogszabályi feltételeknek nem felel meg, és a jogsértés másként nem orvosolható, a jegyző, legfeljebb kilencven napra a tevékenységet megtilthatja, vagy az üzletet ideiglenesen bezárathatja