Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni
Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.
Az éves rekreációs keretösszeg jelenleg 450 ezer forint, ami jövőre 120 ezer forinttal 570 ezerre nő, a kifizethető havi plusz 10 ezer forintot kizárólag sportolásra fordíthatják a munkavállalók. Ez egészül ki legfeljebb havi 150 ezer forinttal, azaz éves szinten összesen 1 millió 800 ezer forint albérleti vagy lakáshiteltörlesztőrészlet-támogatást utalhat 35 év alatti munkavállalók részére a munkáltatói béren kívüli juttatásként.
A juttatás adóterhe és minden egyéb részletszabály igazodik a SZÉP-kártyához, tehát ugyanolyan kedvezményes, mint a SZÉP-kártyára adott juttatások.
Az SZÉP kártya adózás részletei:
– keretösszegen belül: 15% személyi jövedelemadót (SZJA) és 13% szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Ez összesen 28%-os adóterhet jelent a munkáltatónak.
– keretösszeg felett: az ezen felüli rész 1,18-szorosa után kell az SZJA-t és a szocho-t megfizetni, ami 33%-os adóterhet jelent a munkáltatónak.
Mindezekért ugyanakkora összegű béremelésnél és lakhatási támogatásnál utóbbiból érdemben több marad a dolgozónál. A money.hu szakértői szerint ezért egyértelmű, hogy ha egy vállalat lakhatási támogatást is nyújt, azzal a közös jövőbe fektet: a dolgozó könnyebben juthat otthonhoz, a cég pedig elkötelezettebb, hosszabb távra tervező munkatársakat nyerhet.