EU-s áfás állásfoglalások: kitolt határidő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2013. júniusában indított adóhatósági állásfoglalásokat biztosító tesztrendszer (Cross-Border Rulings, CBR) határidejét 2018. szeptember végéig meghosszabbították.


A CBR-tesztrendszerben, a részt vevő tagállamok közötti, határokon átnyúló ügyletekkel kapcsolatban kérhetnek a vállalkozások előzetes állásfoglalást az ügyletekhez kapcsolódó áfakötelezettségekről.

Az állásfoglalásokat jelenleg 15 tagállamban (Belgium, Ciprus, az Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Portugália, Spanyolország, Szlovénia és Svédország) lehet kérni.

Az RSM DTM Blog CBR tesztrendszerről írt korábbi bejegyzése óta újabb állásfoglalásokat tettek közzé, így most már 15 összefoglaló érhető el, egyelőre csak angol nyelven, a múlt héten nyilvánossá tett honlapon.

Az adóhatóságok közös véleménye

A tavaly július óta közzétett állásfoglalások az alábbi területeket és iparágakat, tevékenységi köröket érintették:

Adózással összefüggő kérdéskör Iparág, tevékenységi kör
ügyletek áfa-beli megítélése nemesfémek határidős kereskedelme,olajfinomítási szolgáltatások
teljesítési hely motorversenyeken nyújtott szolgáltatások,fel- és összeszereléssel járó ügyletek, összetett szolgáltatások

A fentieken kívül egy esetben a háromszög-ügyletekhez kapcsolódó mentességek alkalmazhatóságát adta meg, egy másik ügyletnél pedig az adómentesség feltételeit határozta meg az állásfoglalás.

Tagállami kiegészítés egyetlen állásfoglaláshoz érkezett (CBR 2015/12): a svéd, az angol és a portugál adóhatóságok által közösen jegyzett állásfoglalás a tanárok továbbképzését szolgáltatási csomagban megvalósító tevékenység teljesítési helyét adta meg (az állásfoglalásban megadott ismérvek alapján Svédországot). A választ kiegészítendő, a portugál adóhatóság azt is megadta, hogyan értelmeznék ők az ügyletet, ha annak teljesítési helye Portugália lenne.

Tanulságok 2.0

Rendszerszinten továbbra is kritikus Németország hiánya a CBR tagországok közül. A CBR rendszer sikere szempontjából valószínűleg meghatározó részletről van szó. Az állásfoglalások összefoglalóiból a vállalkozások körében lassan, de biztosan népszerűvé váló megoldás körvonalazódik: míg a rendszer első félévében egyetlen állásfoglalási kérelem érkezett, 2014-ben már 11 esetben kérték ki a nemzeti adóhatóságok közös véleményét. Az eljárási határidők tervezett egységesítésével és a jelenleg pdf-alapú nyilvános összefoglalókat felváltó online adatbázis kialakításával a CBR-állásfoglalások értékes támogatást jelenthetnek a vállalkozásoknak. Érdekes lesz majd visszamérni a 2015-ben benyújtott kérdéseket.

Különös adózási módok az áfa rendszerében

Kiskönyvtár az áfáról címet viselő sorozatunk 5. kötete a különös adózási módok elméleti szabályanyagának a magyarázatán túl konkrét példák bemutatásával segíti az adózók mindennapos hatékony jogalkalmazását.

További információ és megrendelés >>

A bejegyzés szerzője Ágoston Péter, az RSM DTM Hungary nemzetközi üzletfejlesztési igazgatója. Az RSM DTM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.