Ezekre a cégekre figyel az APEH az idén
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) a megelőzésre és a gyors reagálásra fordít kiemelt figyelmet az idén, az ellenőrzési irányelvek tehát alapvetően nem változnak – mondta Sibinger Márta ellenőrzési főosztályvezető csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten
Az ellenőrzések idei kiemelt célpontjai közé sorolta a főosztályvezető a papír- és nyomdaipart, valamint az őrző-védő szolgáltatások területén működő alvállalkozói láncolatokat és a termékbemutatókon keresztül bonyolódó kereskedelmet. Az ellenőrzés fokozott lesz egyebek között a vegyes termékkörű ügynöki nagykereskedelem és a zöldség-, gyümölcs-nagykereskedelem területén.
Sibinger Márta jelezte: elsősorban azokat a vállalkozásokat vizsgálják majd a kiemelt területeken, amelyeknek a jövedelmezősége alacsonyabb az ágazatra, tevékenységi körre jellemzőnél.
Az APEH előzetes informálódási lehetőségeit könnyíti, hogy a cégek hátterét vizsgáló kockázatelemző rendszer új informatikai megoldásokkal bővül.
Az elmúlt évekhez hasonlóan az ellenőrzések egyik szempontja a cégek többszöri székhely-, illetve tulajdonosváltása. Az adatgyűjtésre és az adókötelezettségek teljesítésére irányuló ellenőrzések során az APEH kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a jogelőd nélkül alakult vállalkozások tagjainak, vezető tisztségviselőinek adózási szokásait vizsgálja – tette hozzá Sibinger Márta.
Az utólagos ellenőrzések között folytatódik egyebek között a transzferárak ellenőrzése, ezen a területen az APEH több mint 28 milliárd forintnyi adókülönbözetet tárt fel tavaly, ami 85 százalékos növekedés 2008-hoz képest.
A tavaly kijelölt feladatok közül folytatódik a határokon is átnyúló körbeszámlázásos ügyletek és értékesítési láncolatok felderítése.
A következő évek adóellenőrzéseit előkészítő adatgyűjtések között az APEH kiemelt figyelmet fordít a bevallásukban járulékalany foglalkoztatottat nem szerepeltető adózókra, illetve a takarító vállalkozások láncolataira is – mondta el Sibinger Márta.
Az adóhatóság 2010. január 1-jétől ellátja a helyi iparűzési adóval kapcsolatos feladatok döntő részét is – emlékeztetett a főosztályvezető.
Mogyorósiné Gábor Hajnalka, az APEH elnökhelyettese a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet, hogy a személyi jövedelemadó (szja) bevallások benyújtására előírt határidő az egyéni vállalkozók és az általános forgalmi adó megfizetésére kötelezett magányszemélyek esetén február 25., míg az egyéb magánszemélyek számára a határidő május 20. A visszaigényelhető adót, járulékot ebben az évben is a bevallás benyújtásától számított 30 napon belül, de legkorábban 2010 március 1-jétől, elektronikus bevallás esetén pedig már február 1-jétől kaphatják meg az adózók.
Kriskó Csaba, az APEH bevallási főosztályának vezetője elmondta, hogy a tavaly bevezetett egyszerűsített adóbevallás igénylésére a benyújtás 2010 február 15-i határidejéig több mint 341 ezer darab nyilatkozat érkezett az adóhatósághoz.
Forrás: Napi Gazdaság