Filmfinanszírozás támogatásból – a komfort levél szerepe


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2019-es Golden Globe-on két kategóriában jelölt The Alienist sorozat és a legjobb színész kategóriában jelölt Genius: Picasso forgatása is Magyarországon zajlott. Hogyan segít a filmgyártási költségek előteremtésében a magyarországi tao rendszere, és mi a szerepe a komfort levélnek a filmprodukciók költségeinek tervezésében és előteremtésében – e kérdésekre ad választ az RSm legújabb blogbejegyzése. 

Egy filmprojekt producere is hasonló kihívás előtt áll, mint minden gyártási fázishoz érő szakember. Finanszírozókat és forrásokat keres, amikor filmprojektje készen áll a megvalósításra, forgatásra. Tételezzük fel, hogy a megálmodott film gyártási költsége összességében 20 millió dollár. Továbbá a filmproducernek van egy finanszírozó partnere, aki ugyanakkor nem kívánja a film teljes költségvetését felvállalni, de hajlandó 8 millió dollárral beszállni a gyártási költségekbe. A producernek tehát a különbözetet máshonnan kell előteremtenie.

Mindenképpen segít a további potenciális finanszírozók pozitív döntését előmozdítani, ha a producer prezentálni tudja, hogy 8 millió dollárnyi forrás már rendelkezésre áll. Ez történhet olyan formában is, hogy az összeg rendelkezésre bocsátását előzetes feltétel bekövetkeztéhez kötik. Például ahhoz, hogy a producer akkor lesz jogosult a forrást lehívni, ha a film gyártási költsége teljes egészében, vagy meghatározott részben rendelkezésre áll.

A további sikeres forrásbevonáshoz célszerű, hogy a producer és az első finanszírozó írásban is rögzítse a finanszírozásra vonatkozó szándéknyilatkozatot. Ezt a dokumentumot az iparágban szándéknyilatkozatnak (vagy Letter of Intent-nek) nevezik.

Hogyan segít a magyar filmtámogatási rendszer a Magyarországon készülő filmprodukciók finanszírozásában?

A Magyarországon gyártott – a kulturális tesztet teljesítő – filmalkotások a 2018. június 11-ét követően benyújtott kérelmek esetén 30 százalékos normatív állami támogatásban részesülhetnek a közvetlen filmgyártási költség 100 százaléka után. Mindez pedig biztosítja azt, hogy elégséges egy film költségvetésének a nem támogatott részére finanszírozókat felkutatni.

Hasonlóan a fent bemutatott szándék nyilatkozathoz, amelyben a film költségeihez való hozzájárulási szándékáról, az ezzel kapcsolatos feltételekről nyilatkozik a finanszírozó, szükséges a normatív filmtámogatás várható összegét is meghatározni.

A forrásbevonásban fontos szerepet játszó komfort levélben (vagy Comfort Letter-ben) a filmtámogatás összege is számszerűsíthető ebben a filmkészítőt támogató szakemberek nyilatkoznak arról, hogy a film tervezett költségvetése, ill. egyéb rendelkezésükre álló információ alapján mekkora lesz a közvetett filmtámogatás összege.

Hogy a filmtámogatás mértéke pontosan mekkora összegű azt a hatályos szabályok alapján a következők szerint határozhatjuk meg:

Elsőként a közvetlen filmgyártási költséget kell meghatározni, mely a filmprodukció magyar költségvetése (a magyar filmgyártó vállalkozás által pénzügyileg teljesített, bizonylattal igazolt kifizetés).Ezen belül kerül meghatározásra a közvetlen magyar filmgyártási költség (azaz mindazon közvetlen filmgyártási költségek, melyek magyar adó-, vagy közteher fizetési kötelezettség formájában merülnek fel, vagy a költség felmerülése Magyarországon adó- vagy járulék fizetési kötelezettséget eredményes.
A filmtámogatás mértéke a közvetlen magyar filmgyártási költség 30 százaléka.
Emellett – ha nem csak közvetlen magyar filmgyártási költségek merülnek fel – a magyarországi költés 25 százalékáig elszámolható a nem-magyar filmgyártási költség, mely ugyancsak 30 százalékos filmtámogatásra jogosít.
Amit még érdemes kiemelni, hogy a szabályozás nem határoz meg minimum filmgyártási költséget, illetve nem limitálja a gyártási költség maximumát.

A tervezés a sikeres filmtámogatás lelke

Az alábbi néhány számpéldán keresztül is jól látható, hogy egy 20 millió dolláros költségvetésű film esetén milyen szcenáriók mellett, milyen filmtámogatási összegekkel lehet számolni. Attól függően, hogy a magyar, illetve a nem-magyar filmgyártási költségek milyen arányt képviselnek a teljes filmgyártási költségen belül, eltérő összegű támogatás kapcsolódhat ugyanahhoz a teljes költséghez.

Filmtámogatás alakulása a filmgyártási költségek megoszlásának tükrében

A bejegyzés szerzője dr. Kiss Helga, az RSM Hungary senior adómenedzsere. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.