Hatékony az online számlarendszer, de korrekcióra szorul


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az online számla riportálási rendszere indulása óta eltelt fél év után megismert első eredményszámok alapján elmondható, hogy a valós idejű számlaadat-szolgáltatás hozta az elvárt teljesítményt az áfabeszedés hatékonyságának növelése terén. Az adatjelentésre kötelezett cégek és szolgáltatóik által biztosított megoldásokon keresztül beküldött adatokra támaszkodva az adóhatóság szinte azonnal és automatizáltan képes kiszűrni a csalárd gazdálkodókat.

A NAV tájékoztatása szerint 2019 januárjáig több mint 28 millió számláról érkezett adatszolgáltatás az online számlarendszerbe. Mindezzel az adóhatóság kellően nagy rálátást szerezhetett a nagy összegű gazdasági eseményekhez kapcsolódó számlázási gyakorlatokról.

Online számla – új verziók jönnek januárban

A sikerekkel párhuzamosan azonban az online számlariportot érintő első nagyobb módosítási csomag is hamarosan kiadásra kerül. Az Online Számla Portálon megjelenő technikai tájékoztatókban az adóhivatal már előre jelzi azokat a hamarosan módosuló technikai követelményeket, amelyek sok adózónak okozhatnak még fejfájást.

Az már látható, hogy az adatszolgáltatás alapját jelentő XML-dokumentum sémájában tervez változtatásokat a NAV. Az ezzel kapcsolatos részletek publikációja január végére várható. A tájékoztatás szerint 2019 májusától a jelenlegi séma alapján elkészített XML-számladokumentumokat már nem fogja befogadni a NAV rendszere!

Ez azt jelenti, hogy ettől a naptól kezdve a ma használt XML-dokumentumokkal már nem lehet eleget tenni a számlaadat-szolgáltatási kötelezettségnek. A számlázóprogramok fejlesztőinek 2019 első negyedévében így kötelező változtatásokat kell elvégezniük a programokhoz kapcsolódó adatszolgáltató modulokban, hogy az továbbra is megfelelő adatokat tudjon küldeni a NAV részére!

A fejlesztők várhatóan rögtön két új – 1.1 és 1.2 verziók – technikai opció közül is választhatnak. Egyelőre még nem körvonalazódott pontosan, hogy miben fognak hasonlítani és mennyiben fognak eltérni az újabb változatok a jelenlegi 1.0 számú sémától, illetve egymástól. A módosításban érintett számla XSD a jelentésre kerülő számlaadatok sémája, azaz a tervezett módosítások a jelentett adatok formájára és tartalmára lesznek hatással, magára az adatszolgáltatás technikájára nem.

Az adatszolgáltatás alapját jelentő XML-formátum megváltoztatását az adóhatóság az adatminőség javítása, valamint az adatszolgáltatás egyszerűsítésére létrehozott új lekérdezési lehetőségekkel indokolja. Vélhetően az adatok belső feldolgozási hatékonyságának növelését is szem előtt tartotta a NAV, amikor erről a jelentős módosításról döntött.

Tekintettel arra, hogy a rendelet nem tartalmazza az XML-séma definícióját – arra mint külső forrásra hivatkozik –, a módosítás viszonylag egyszerűen kihirdethető. Az majd a gyakorlatban fog kiderülni, hogy az onlineszámla-rendelet következtében is lendületet kapott “digitális fejlődésben” mennyit léptek előre az adózók az elmúlt időszakban, és rendszereikben mennyire lesz egyszerű ennek a korrekciónak az átvezetése.

A bejegyzés szerzője Kóczé Péter, az RSM Hungary digitális megoldások üzletágvezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.