Helyi iparűzési adó kisokos VI.
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Elérkeztünk az iparűzési adóról szóló cikksorozatunk hatodik és egyben utolsó részéhez, melyben az adóelőleg megállapításáról, az adó bevallásáról és az adó megfizetéséről lesz szó.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 41-42. paragrafusai tartalmazzák az iparűzési adó előlegének megállapításáról, az adó bevallásáról és az adó megfizetéséről szóló rendelkezéseket.
Iparűzési adó előlege
Az iparűzési adó rendszerében az előlegfizetési időszak alapvetően a bevallás-benyújtás esedékességét követő második naptári hónap első napjával kezdődő 12 hónapos időszak. A naptári éves adózóknál a bevallást a tárgyévet követő május 31-i határidővel kell benyújtani, így az előlegfizetési időszak július 1-től a következő év június 30-áig tart. A 2014-es évről tehát 2015. május 31-ig adtuk be a bevallást, melyben be kellett vallani a 2015. július 1-től 2016. június 30-ig terjedő időszakra az előlegeket. Az előlegek bevallását (ahogy magát az adót is) természetesen érintett önkormányzatonként külön-külön szükséges megtenni.
Az adóköteles tevékenységét az önkormányzat illetékességi területén az adóév közben kezdő, valamint az átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött vállalkozó esetén, továbbá ha az önkormányzat az adót első alkalommal vagy év közben vezeti be, az előlegfizetési időszak az adókötelezettség, átalakulás, egyesülés, szétválás, adóbevezetés kezdő napjától az azt követő adóév első félévének utolsó napjáig terjedő időtartam.
Minden ilyen esetben önkormányzatonként már a bejelentkezéssel egyidejűleg kell az adóelőlegeket az önkormányzati adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon bejelenteni. A benyújtott – adóelőleget tartalmazó – bejelentkezési nyomtatvány végrehajtható okiratnak minősül.
A fentiektől eltérően nem kell adóelőleget bejelenteni, bevallani:
a) az előtársaságnak,
b) az adóköteles tevékenységet jogelőd nélkül kezdő vállalkozónak az első adóelőleg-fizetési időszakra,
c) az adóalanyként megszűnő vállalkozónak, továbbá
d) arra az előlegfizetési időpontra, amelyre a vállalkozó már vallott be adóelőleget.
Az adóelőleg-részletek összege a következő módon számítandó ki:
Ha az adóévet megelőző adóév időtartama 12 hónapnál nem rövidebb, akkor az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg első részletének összege az adóévet megelőző adóév adójának és az adóév harmadik hónapjának 15. napjára már bevallott, bejelentett adóelőleg-részlet pozitív különbözete, az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg második részletének az összege az adóévet megelőző adóév adójának fele.
Navigátor Adózás modul
|
Az Art. Navigátor és az Áfa Navigátor csomagban, 10% kedvezménnyel.
A navigátorok a jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezárásig folyamatábrákkal követik végig, a kapcsolódó anyagok (jogszabályok, Nav-állásfoglalások, nyomtatványok) egy kattintással elérhetőek.
Megrendelés >>
|
Tehát ha a 2014-es adóévre 400.000 Ft adót vallottunk be, és az adómértéke nem változik, akkor 2015. évi teljes adóelőleg összege is 400.000 Ft és a 2015.03.15-i határidővel már bevallott adóelőleg 60.000 Ft volt, akkor az első adóelőleg részlet (2015.09.15-i esedékességgel) 400.000 Ft – 60.000 Ft = 340.000 Ft lesz. A második adóelőleg részlet (2016.03.15-i esedékességgel) pedig 200.000 Ft lesz.
Ha az adóévet megelőző adóév 12 hónapnál rövidebb, akkor az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg első részletének az összege az adóévet megelőző adóév adójából az adóévet megelőző adóév naptári napjai alapján 12 hónapos időszakra számított összeg és az adóév harmadik hónapjának 15. napjára már bevallott, bejelentett adóelőleg-részlet pozitív különbözete, az előlegfizetési időszakra fizetendő adóelőleg második részletének összege az adóévet megelőző adóév adójából az adóévet megelőző adóév naptári napjai alapján 12 hónapos időszakra számított összeg fele.
Ebben az esetben pedig az adóévet megelőző adóév adóját éves szintre kell arányosítani és úgy kell elvégezni a fenti példa szerinti számítást.
Év közbeni kezdéskor és ehhez hasonló esetekben (lásd fentiekben bemutatott esetek) az adóelőleg-részletek összege a vállalkozó által az adókötelezettsége keletkezésének adóévére várható adó figyelembevételével az előlegfizetési időszakra időarányosan megállapított – az ezen időszak alatt esedékes egyes adóelőleg-fizetési időpontokra egyenlő arányban megosztott – bejelentett összeg.
Ha jogszabályi változás miatt az adó alapja vagy mértéke az adóévre módosul, továbbá ha a vállalkozó az adóévet megelőző évben e törvény vagy az önkormányzat rendelete alapján adómentességet vagy adókedvezményt vett igénybe, de az adóévben az adómentesség vagy az adókedvezmény nem vagy nem teljes mértékben illeti meg, akkor az előleg összegét az adóalap, az adómérték, a kedvezmény mértékének változása, illetőleg a mentesség, kedvezmény megszűnése figyelembevételével kell bevallani.
Az adó, adóelőleg bevallása és megfizetése
Az adóelőleg és az adó bevallásának és megfizetésének esedékességét az adózás rendjéről szóló törvény állapítja meg.
A helyi iparűzési adóról az adóévet követő év május 31-éig kell bevallást tenni. Az adózónak a helyi iparűzési adóelőlegkiegészítés összegéről az önkormányzati adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon a tárgyév utolsó hónapjának 20. napjáig kell bevallást tennie. Az ideiglenes jelleggel végzett iparűzési tevékenység után fizetendő iparűzési adóról – a megfizetés határidejével egyezően – a tevékenység befejezésének napját követő hónap 15. napjáig kell bevallást tenni.
A helyi iparűzési adóbevallást magyar nyelven, forintban kell elkészíteni. A beszámolót, könyvvezetést konvertibilis devizában készítő adózó a helyi iparűzési adóbevallás adatait a Magyar Nemzeti Bank hivatalos – az adóév utolsó napján érvényes – devizaárfolyamának alapulvételével számítja át forintra. Olyan külföldi pénznem esetében, amelynek nincs a Magyar Nemzeti Bank által jegyzett árfolyama, a Magyar Nemzeti Bank által az adóév utolsó napjára vonatkozóan közzétett, euróban megadott árfolyamot kell a forintra történő átszámításkor figyelembe venni. Ugyanígy kell eljárni minden más esetben, ha az átszámításra a számvitelről szóló törvény rendelkezése nem vonatkozik.
A vállalkozó adóelőleget félévi részletekbenaz adóév március 15-éig, illetveszeptember 15-éigfizet.A társasági adóelőlegnek az adóévi várható fizetendő adó összegére történő kiegészítésére kötelezett vállalkozónak az iparűzési adóelőleget a várható éves fizetendő adó összegére az adóév december 20. napjáigkell kiegészítenie.
Példák az áfatörvény alkalmazásához
|
Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.
Megrendelés >>
|
A naptári évtől eltérő üzleti évet választó adózónak az iparűzési adó tekintetében az adómegállapítási, bevallási, adófizetési, adóelőleg-fizetési kötelezettségét az üzleti év első napján hatályos szabályok szerint kell teljesítenie.Az ilyen vállalkozó a helyi iparűzési adó előlegét két részletben, az adóév harmadik hónapjának 15. napjáig, illetve kilencedik hónapjának 15. napjáig fizeti meg.
Az ideiglenes (alkalmi) jelleggel végzett tevékenység utáni iparűzési adót legkésőbb a tevékenység befejezése napját követő hó 15. napjáig kell megfizetni.
A vállalkozó a megfizetett adóelőleg és az adóévre megállapított tényleges adó különbözetétaz adóévet követő év május 31-éig fizeti meg, illetőleg ettől az időponttól igényelheti vissza.
Az adózó az adóelőleget és az éves tényleges kötelezettség különbözetét 100 forintra kerekítve fizeti meg, illetve igényelheti.Az önkormányzati adóhatóság fő szabály szerint készpénzfizetést nem fogadhat el.
Ezzel a cikkel a végére értünk az iparűzési adót bemutató hat részes cikksorozatunknak. A korábbi részeket az Olvasó a www.ado.hu oldalon találhatja meg, iparűzési adó kifejezést beütve a kereső ablakba.
A cikk szerzője Lakatos Zsuzsa, transzferár- és adószakértő, Tax Revolutions Kft.