Időszakos elszámolás: mi a teljesítés időpontja? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januártól változott az időszakos elszámolású értékesítés elszámolásának szabályrendszere. A „Példák az áfatörvény alkalmazásához” című könyv eligazít a követendő gyakorlatban. Most azt a példát idézzük, amikor a fizetési határidő és az elszámolási időszak utolsó napja. A szakkönyvet itt rendelheti meg.


Tegyük föl, hogy a Fecske Kft. folyamatos jellegű, havi rendszerességgel elszámolandó bérbeadási szolgáltatást nyújt az Afrika Kft.-nek. Az elszámolási időszak mindig a naptári hó első napjától a naptári hó utolsó napjáig tart. A felek által elfogadott megállapodás szerint a bérleti díjat tárgyhót megelőző hó 15-éig kell kifizetni. A 2016. március havi bérbeadás tehát március 1–31. közötti időszakra vonatkozik, amelynek díját 2016. február 15-éig kell rendezni. Kérdéses ez esetben a bérbeadás teljesítési időpontja. A legelső körülmény, amit vizsgálni szükséges, hogy a fizetési határidő az elszámolási időszak utolsó napját megelőzi, vagy követi. Ebben a példában a fizetési esedékesség (február 15-e) az elszámolási időszak utolsó napját (március 31-e) megelőzi, így az előzőek szerint esetkörök közül az 1. vagy a 2. esetkör alkalmazása jöhet szóba. Ez pedig a konkrét példában attól függ, hogy a 2016. március havi bérbeadási időszakról szóló számlát Fecske Kft. mikor bocsátja ki. Ha a Fecske Kft. a számlát 2016. március 31-e előtt állítja ki, akkor az ügylet teljesítési időpontja az adott számla kiállításának napja lesz (lásd 1. esetkör). Abban az esetben azonban, ha valamilyen hiba, egyéb körülmény folytán a Fecske Kft. a számlát csak az elszámolási időszakot követően állítja ki, akkor a teljesítés időpontja a fizikai időszak utolsó napja lesz (lásd 2. esetkör).

Tehát, ha a Fecske Kft. a 2016. március havi bérbeadási szolgáltatásról a számlát 2016. január 31-én állítja ki, akkor az ügylet számlán feltüntetendő teljesítési időpontja 2016. január 31-e lesz Abban az esetben, ha a Fecske Kft. a számlát (például tévedésből) ugyan a fizetési határidőt követően, de még a fizikai bérleti időszak utolsó napját megelőzően – például március 20-án – bocsátja ki, akkor az ügylet teljesítési időpontja szintén a számla kibocsátásának napja, azaz jelen esetben 2016. március 20-a lesz (lásd 1.esetkör).

Viszont abban az esetben, ha a Fecske Kft. a március havi bérbeadási szolgáltatásról (például tévedésből) majd csak a fizikai időszak utolsó napját követően – például 2016. április 5-én – bocsát ki számlát, akkor az ügylet teljesítési időpontja a fizikai időszak utolsó napja, azaz példánk szerint 2016. március 31-e lesz (lásd 2. esetkör).

Tételezzük föl, hogy a Loro Kft. havi elszámolású, folyamatos jellegű fuvarozási szolgáltatást teljesít az Amerika Kft. felé. Az elszámolási időszak mindig tárgyhó 1-jétől a tárgyhó utolsó napjáig tart. Tegyük föl, hogy a megállapodás értelmében egy adott fizikai időszakra vonatkozóan a havi díj fizetési esedékessége a tárgyhót követő hó 15-e. Vizsgáljuk meg a 2016. március havi szolgáltatások számlázási menetét. Ennél az esetnél is az első tisztázandó kérdés, hogy a fizetési határidő a fizikai időszak utolsó napját megelőzi vagy követi. Ebben a példában a fizetési határidő a fizikai időszak utolsó napját követi, így az ügylet teljesítési időpontja a 4. esetkör alá fog tartozni. Ez pedig azt jelenti, hogy az ügylet teljesítési időpontja a fizetési határidő, de nem későbbi, mint a fizikai időszak utolsó napját követő hó 30. napja. Ennek megfelelően, miután meghatároztuk, hogy ebben a példában a fizetési határidő a fizikai időszakot követi, a következő tisztázandó körülmény, hogy ez a fizetési határidő a fizikai időszak utolsó napjához képest 30 napon belül van, vagy sem. Ha a válasz igen, akkor az ügylet teljesítési időpontja a fizetési határidő lesz. Abban az esetben azonban, ha a fizetési határidő a fizikai időszak utolsó napját követő 30. napon túlra esik, akkor a teljesítés időpontja a fizikai időszak utolsó napját követő 30. nap. Jelen példában a felek megállapodása értelmében a fizetési határidő a tárgyhót követő hó 15. napja, ami a fizikai időszak utolsó (ti. a tárgyhó utolsó) napjához képest 30 napon belül van, így a teljesítés időpontja a fizetési esedékesség lesz, a példa szerinti 2016. március havi fuvarozási szolgáltatás (számlán is szerepeltetendő) teljesítési időpontja tehát 2016. április 15-e, így a Loro Kft. a számlát 2016. április 15-i teljesítéssel állítja ki az Amerika Kft.-nek (lásd 4. esetkör).

Ha a példán annyiban módosítunk, hogy a havi fuvarozások díja a tárgyhót követő 60 napon belül esedékes, akkor az ügylet teljesítési időpontja a fizikai időszak utolsó napját követő 30. nap lesz. Tehát, haa Loro Kft. által teljesített 2016. március havi, folyamatos jellegű fuvarozási szolgáltatás fizetési esedékessége a fizikai időszak utolsó napját követő 60 nap (azaz a példa szerinti esetben 2016. május 30-a), akkor tekintettel a 4. esetkörben szereplő szabályra, mivel az ilyen esetekben a teljesítés napja nem lehet későbbi, mint a fizikai időszak utolsó napját követő 30. nap, ezért a példa szerinti esetben (mivel 2016. május 30-a a fizikai időszak utolsó napjához képesti 30 napon túl van), a teljesítés időpontja 2016. április 30-a lesz (ti. az elszámolási időszak utolsó napjától számított 30. nap), így a Loro Kft.-nek a számlát 2016. április 30-ával mint teljesítési időponttal kell kiállítania az Amerika Kft. felé (lásd 4. esetkör).

Az utolsó lehetséges eset, amikor a fizetési esedékesség a fizikai időszak utolsó napjára esik. Ebben az esetben a teljesítés napja a fizikai időszak utolsó napja (lásd 3. esetkör). Így például, ha a Kolibri Kft. folyamatos jellegű karbantartási szolgáltatást nyújt az Ázsia Kft.-nek, ahol az elszámolási időszak tárgy naptári hónap első napjától az utolsóig tart, és a felek megállapodása alapján a havidíj tárgyhó utolsó napján esedékes, akkor az ügylet teljesítési napja a fizikai időszak utolsó napja lesz. Ez pedig azt jelenti, hogy például a 2016. május 1–31-éig tartó időszak fizetési esedékessége május 31-e, így az ügylet teljesítési időpontja is ez a nap, következésképpen a Kolibri Kft.-nek a 2016. május havi karbantartást 2016. május 31-ei teljesítési időponttal kell számláznia Ázsia Kft. felé.

A fenti példában szereplő esetkörök leírását és számos – a fentihez hasonlóan értékes – példát és azok magyarázatát találhatja meg a „Példák az áfatörvény alkalmazásához” című könyvben, amely itt rendelhető meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.