Így üldözi a bűnt a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bűncselekmények többsége költségvetési csalás, a legnagyobb kárt viszont az iparvédelmi jogok megsértése okozza – derül ki a NAV bűnügyi szakterületének eredményeit ismertető tájékoztatóból.


A NAV Bűnügyi Főigazgatósága (BFIG) és az irányítása alatt álló nyomozó szervek 2016-ban 6247 ismertté vált bűncselekmény gyanúja miatt indítottak büntetőeljárást. A bűncselekmények 42,07 százaléka költségvetési csalás, de említésre méltó a csődbűncselekmény (10,02 %), a számvitel rendjének megsértése (6,98 %), az iparjogvédelmi jogok megsértése (5,28 %), és az orgazdaság (4,64 %) aránya is – olvasható a NAV honlapján.

A fenti bűncselekményekhez kapcsolódó elkövetési érték, azaz az okozott kár 109,48 milliárd forint.

Az egyes bűncselekmények kapcsán regisztrált elkövetési értékek:

  • költségvetési csalás: 98,06 milliárd forint,
  • iparvédelmi jogok megsértése: 885,96 millió forint,
  • szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése: 2,12 milliárd forint,
  • orgazdaság: 2,6 milliárd forint.

2016-ban 696 bűncselekmény kapcsán csaknem 187 millió szál dohányterméket foglaltak le a NAV munkatársai több, mint 6,78 milliárd forint értékben. Magyarországon megjelentek olyan bűnözői csoportok, akik jelentős pénzt fektetnek be cigarettagyárak kiépítésébe. A NAV pénzügyi nyomozói 2016-ban két bűnszervezetet számoltak fel olyan ütemben, hogy egyetlen szál illegális dohánytermék sem kerülhetett forgalomba. Új tapasztalat, hogy a szállítás a zöld határról átterelődött a nagyobb mennyiséget biztosítani képes kamionos forgalomra.

 

A folyamatban lévő büntetőeljárások kapcsán a vagyonbiztosítás összege (lefoglalás, önkéntes megtérítés együttesen) 33,49 milliárd forint. A nyomozati szakterület költségvetést károsító bűncselekmények kapcsán teljesített vagyonbiztosítása 35,77 %. 2.780 költségvetést károsító bűncselekményt derítettek fel a nyomozók 97,27 milliárd forint elkövetési értékben, az e körben teljesített vagyonbiztosítás 34,79 milliárd forint. Az új számítási mód szerinti vagyonbiztosítás nem tartalmazza a lefoglalt jövedéki termékek értékét, amely 6,78 milliárd forint volt.

2016-ban 31 bűnszervezetet, 23 bűnszövetséget sikerült felderíteni. Az 54 szervezetten elkövetett ügyhöz mintegy 39 milliárd Ft elkövetési érték társult, ami csaknem másfélszerese a 2015-ös eredménynek.

A Pénzmosás Elleni Információs Iroda 2016-ban a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása tárgyában 8786 szolgáltatók által – a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény (Pmt.) 23. § alapján – beküldött bejelentést fogadott.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.