Így változna a bankadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

 

Az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló 2006. évi vonatkozó törvény és egyes adótörvények módosításáról nyújtott be törvényjavaslatot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, amelynek részeként a tárcavezető a bankadó következő évekre szóló mértékét kívánja mérsékelni. A törvényjavaslat kedvezményeket tartalmaz azoknak a bankoknak, amelyek növelik vállalati és lakossági hitelállományukat.


Az Országgyűlés honlapján közzétett módosító javaslat szerint a különadó, azaz a bankadó mértéke hitelintézet esetén az adóalap 50 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,15 százalék, az e feletti összegre 0,31 százalék lesz 2016-ban, 0,21 százalék 2017-ben és 2018-ban, azzal a kikötéssel, hogy a hitelintézet által az üzleti évre (adóévre) fizetendő különadó mértéke 2016-ban nem haladhatja meg a 2015. adóévben fizetett (fizetendő) különadó összegének 45 százalékát, 2017-ben és 2018-ban a 2016. adóévben fizetett (fizetendő) különadó összegét.

A különadóról szóló törvényjavaslat azzal a bekezdéssel egészül ki, hogy olyan hitelintézetnél, amelynél a vállalkozói kölcsönök állománya a 2015. adóévre vonatkozó beszámoló fordulónapja és a 2016. adóévre vonatkozó beszámoló mérleg-fordulónapja között nőtt, illetve a kkv-knak adott hiteleknél a tranzakciók hatására bekövetkezett változás a 2015. évi beszámoló fordulónapja és a 2016. adóévre vonatkozó beszámoló fordulónapja között pozitív, a 2017-es és a 2018-as adóévre fizetendő különadó mértéke nem haladhatja meg a 2015. adóévre fizetett (fizetendő) bankadó összegének 30 százalékát.

A háztartásoknak adott hiteleknél is hasonló az előírás, azaz, ha a 2015. adóévre vonatkozó beszámoló mérleg-fordulónapja és a 2016. adóévre vonatkozó beszámoló fordulónapja között nőtt az állomány, a 2017. évre és a 2018. adóévre fizetendő különadó mértéke nem lehet nagyobb a 2015. adóévre fizetett (fizetendő) különadó összegének 30 százalékánál.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.