Januártól naptári napban számolják a határidőket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2011. január 1-től munkanapok helyett naptári napok szerint számítják a határidőket a hatósági eljárásokban. Az új szabályozás miatt számos törvény és rendelet módosult, az ügyintézés pedig várhatóan gyorsabb lesz.

A hatósági eljárásokban egy 2009-es módosítás alapján eddig munkanapokban számolták a határidőket, ami egy-egy többnapos ünnepnél jelentősen elhúzhatta az ügyintézést.

2011. január 1-től újra naptári napok szerint számítják a határidőket, ezt a 2010. évi CLII. törvény tartalmazza.

Így az ügyintézési rendszer visszaállt a 2009. október 1. előtti állapotra, ekkortól tértek át ugyanis a munkanapokban való határidőszámításra. Jelenleg több mint 1200 jogszabály határoz meg munkanapban határidőt. Az elfogadott törvény 92 törvény módosítását tartalmazza, de decemberben módosult számos rendelet is, ami hatósági eljárások határidejét szabályozza.

A határidők naptári napban való megállapítása alapvetően az ügyfeleknek kedvez, mert nem kell attól tartaniuk, hogy az ügyintézési határidő munkanapokban való számítása miatt ügyük intézése elhúzódik.

A 10 napos vagy annál hosszabb határidő esetén a határidőket lehetőség szerint öttel oszthatóan állapítja meg a törvény. Így az általános ügyintézési határidő 22 munkanap helyett 30 nap, hosszabb határidőknél pedig két-három hónapos határidőkre számíthatunk.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Tiltakozik az Adótanácsadó Egyesülete

Az Adótanácsadók Egyesülete határozottan tiltakozik az Ügyfélkapu+ 2025. január 16-tól történő kötelező bevezetése ellen. Legalább fél év halasztás szükséges, mert a könyvelők, adótanácsadók, valamint mikró- és kisvállalkozás ügyfeleik az előző év zárlati munkájuk csúcs időszakában erre nem lesznek kellően felkészülve. Mint szakmánk elkötelezett képviselői javaslatunkat megküldtük a kormányzati szerveknek.

2024. október 10.

IAFAK, avagy általános forgalmi adó visszatérítése belföldön nem letelepedett adóalanyok részére

Az Adó szaklap friss számában megjelent írásban azt mutatja be, hogy az IAFAK jelű, „Kérelem és kiigazítási nyilatkozat a belföldön nem letelepedett adóalanyokat és a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személyeket, valamint az egyablakos rendszerekbe regisztrált adóalanyokat megillető általánosforgalmiadó-visszatérítéshez megnevezésű kötegelt nyomtatvány (a továbbiakban: IAFAK nyomtatvány) kitöltése és benyújtása útján milyen módon valósulhat meg a magyar áfaalanyok által teljesített, áfatörvény hatálya alá tartozó ügyletek kapcsán áthárított, illetve Magyarországon felszámított általános forgalmi adónak a belföldön nem letelepedett adóalanyok részére történő visszatérítése.

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.