Az Állami Számvevőszék szerint az infláció mértékét jelentősen meghaladva, 8-9 százalékkal nőttek az önkormányzatok helyi adóbevételei a koronavírus-járványt megelőzően 2018-2019-ben.
A helyi adóztatás fontos szerepet tölt be az önkormányzatok gazdálkodásában. Az önkormányzatoknak a helyi adók bevezetése lehetőség, amelyről a törvény keretein belül szuverén módon dönthetnek, a helyi adók bevezetésekor azonban meg kell felelni a helyi sajátosságoknak, az önkormányzat gazdálkodási követelményeinek és az adóalanyokat érintően az adóalanyok teherviselő képességének. A helyi adóztatásnak tehát nem lehet célja a jogszabály alapján beszedhető adóbevételek maximalizálása, és a helyi adók nem jelenthetnek túl nagy terhet a lakosságnak – közölte elemzését az Állami Számvevőszék a honlapján.
Szinte minden önkormányzat élt az adóztatással
A helyi adók alkalmazásának lehetőségével a települési önkormányzatok több mint 99 százaléka élt 2019-ben, az azokból származó bevételek az önkormányzatok költségvetési bevételeinek mintegy harmadát tették ki – állapították meg.
Szinte minden önkormányzat kivetette a helyi iparűzési adót, a nagyobb önkormányzatok jellemzően a vagyoni típusú adókat – építményadó, telekadó -, a kisebb önkormányzatok pedig a magánszemély kommunális adóját vezették be. Emellett a turisztikailag jelentősebb településeken, kerületekben jellemzően idegenforgalmi adót kellett fizetni.
A vagyoni típusú adók esetében az önkormányzatok nem alkalmazták a törvény alapján kivethető adómaximumot, és az iparűzési adó esetében is csak az önkormányzatok fele szabta meg a törvényben rögzített felső adómértéket.
Az elemzésből kiderült: a helyi adóbevételek mintegy 80 százalékát a helyi iparűzési adó tette ki. Az összes iparűzési adóbevétel 90 százaléka az önkormányzatok mindössze 8,5 százalékától származott. A települések nagy részénél, jellemzően a kisebb városok, községek költségvetésében nem voltak meghatározóak a helyi adóbevételek, egy részüknél azonban kiugróan magas, akár 80 százalék feletti volt a helyi adók – ezen belül is meghatározóan a helyi iparűzési adó – aránya a költségvetési bevételeknél – állapították meg.
A koronavírus miatt módosultak a szabályok
A vállalkozások két és félszer több helyi iparűzési adót fizettek be 2019-ben, mint társasági adót.
Az ÁSZ elemzői szerint ez kockázatot hordozhat a stabil költségvetés szempontjából, különösen, ha a működési kiadások nagy részét helyi adóbevételekből finanszírozza az önkormányzat, illetve ha egy nagyobb adózótól származik az adóbevétel jelentős része.
Az elemzésben kitértek arra is, hogy a koronavírus-járvány hatással van a helyi önkormányzatok adóbevételeire. A gazdaságvédelmi akcióterv részeként több, az önkormányzatok adóbevételét érintő jogszabály is módosult, amelyek elsősorban az adófizetők védelmét és a vállalkozások fennmaradását célozták, hiszen hosszú távon minden érintettnek az az érdeke, hogy a vállalkozások fennmaradjanak és a lakosság fizetőképessége biztosított legyen – olvasható a számvevőszék közleményében.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
NAV: érdemes átnézni az szja-bevallási tervezetet
2021. április 9.
Mindenképpen ki kell egészítenie a bevallási tervezetet annak, aki olyan jövedelmet is szerzett tavaly, amiről a NAV-hoz nem érkezett adatszolgáltatás - hangsúlyozta az adóhatóság, példaként említve az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet.
Orbán: május 10-ig marad a távoktatás a középiskolákban
2021. április 9.

Május 10-én indul újra a jelenléti oktatás a középiskolákban - jelentette be a miniszterelnök.
Laosz dióhéjban – történelem, gazdaság, adózás
2021. április 9.

Az országra 2,1 millió tonna bombát dobtak le a vietnami háború éveiben, ami több, mint az amerikaiak által a második világháborúban ledobott bombák mennyisége és hatóereje. Nagyon erős a kínai gazdaság befolyása.
Tárgyi eszköz az áfában (II. rész)
2021. április 9.
A tárgyi eszközökhöz az általános forgalmi adó rendszerében számos speciális rendelkezés kapcsolódik. Cikksorozatunk ezekről nyújt áttekintést.
Gulyás: sosem járnak le a SZÉP-kártyára feltöltött összegek
2021. április 8.

A Miniszterelnökséget vezető Gulyás Gergely azt mondta, azért döntöttek így, mert a juttatások felhasználása akadályokba ütközött.