Jön a II. Széchenyi-terv
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Január 15-én, a Széchenyi-terv indításának tizedik évfordulóján startol a II. Széchenyi-terv – közölte a parlamentben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, aki tevékeny részt vállalt az I. terv kidolgozásában és útnak indításában is. Habár a SZT II-ről részletek még nemigen állnak rendelkezésre, interjúkból, beszédekből annyi tudható, melyek lesznek a prioritásai. Az egészségipar – a gyógyszeripartól az orvosiműszer-gyártáson, a gyógyturizmuson keresztül a négy nagy orvosi egyetem fejlesztéséig –, a zöldenergia, az energiahatékony lakásfelújítás és a lakásépítés ide tartozik majd – írja a Világgazdaság.
Miként az I., úgy a II. is a kis- és középvállalatok támogatását tűzi ki célul, s pályázatok útján uniós és hazai forrásokat használnak majd finanszírozására. A kormányzaton belüli feladatmegosztás értelmében a Matolcsy irányította nemzetgazdasági tárca tervezi meg – a miniszter által „tömegesnek” nevezett pályázatokat, ugyanakkor a pénzosztás, a pályáztatás teljes egészében a Fellegi Tamás által irányított nemzeti fejlesztési tárca feladata lesz.
Vélhetően egyébként a SZT II-be – miként elődje esetében is – a különféle forrásokból finanszírozott különféle pályázatokat „lapátolják majd össze”. Lapunknak a szaktárca egyelőre nem kívánt nyilatkozni a részletekről.
Az első Széchenyi-tervet 2000-ben dolgozták ki és fogadták el, hat évre kitekintő középtávú, 2001-től 2006-ig terjedő időszak kiemelt fejlesztéseit tartalmazta. A 2002-es kormányváltást követően azonban elhalt a program. A 2001–2002-es időszakra a költségvetésben meghatározott állami társfinanszírozással rendelkezett: 2001-re 295,9 milliárd, 2002-re 330,8 milliárd forinttal. 2001 végéig közel 14 ezer pályázat érkezett be, és ebből 11 ezer, a pályázatok közel 80 százaléka kapott támogatást – olvasható az Ecostat által az akkori Matolcsy-féle szaktárca felkérésére 2002 májusában elkészített gazdaságossági gyorsmérlegből. A terv hat fő programjának keretében, az indulás első évében összességében 120 milliárd forint támogatást ítéltek oda, ez a 2002. évi – akkor – várható GDP-nek 0,7 százaléka volt. Az egyes pályázatok céljainak elemzése alapján 1 forintnyi támogatás 4 forintnyi beruházás indítását segítette elő.
A cikk teljes terjedelemben a Világgazdaságban olvasható.
Forrás: Világgazdaság