Kinek a felelőssége a transzferárazás?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kinek a felelőssége a transzferár nyilvántartások, transzferár szabályzat elkészítése és vezetése, a kapcsolt vállalkozások megállapítása, a piaci ár elv betartásának ellenőrzése és az egyéb transzferárazási kötelezettségek betartása? Cikkünkben körbejárjuk a felelősségi köröket a Ptk. és egyéb jogszabályok alapján.


1. Ügyvezető, vezető tisztségviselő felelőssége

A Ptk. 3:29. § alapján a jogi személy törvényes képviseletét a vezető tisztségviselő látja el. A vezető tisztségviselő képviseleti jogát önállóan gyakorolja. A vezető tisztségviselő köteles a jogi személy jogszabályban előírt adatait a nyilvántartó bíróságnak bejelenteni.

A Ptk. 3:112. § szerint a vezető tisztségviselő a társaság ügyvezetését a gazdasági társaság érdekeinek elsődlegessége alapján önállóan látja el. E minőségében a jogszabályoknak, a létesítő okiratnak és a társaság legfőbb szerve határozatainak van alávetve. A vezető tisztségviselőt a társaság tagja nem utasíthatja, és hatáskörét a legfőbb szerv nem vonhatja el.

A vezető tisztségviselő felelősségét a Ptk. 3:24. § szabályozza:

  • A vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során a jogi személynek okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felel a jogi személlyel szemben.
  • A vezető tisztségviselő által e jogkörében eljárva harmadik személynek okozott károkért a jogi személy felel. A vezető tisztségviselő a jogi személlyel egyetemlegesen felel, ha a kárt szándékosan okozta.

Felmentvény – Ptk. 3:117. §

Ha a társaság legfőbb szerve a vezető tisztségviselő kérésére a beszámoló elfogadásával egyidejűleg az előző üzleti évben kifejtett ügyvezetési tevékenység megfelelőségét megállapító felmentvényt ad, a társaság a vezető tisztségviselő ellen akkor léphet fel az ügyvezetési kötelezettségek megsértésére alapozott kártérítési igénnyel, ha a felmentvény megadásának alapjául szolgáló tények vagy adatok valótlanok vagy hiányosak voltak.

Ha a vezető tisztségviselői jogviszony két egymást követő, beszámolóval foglalkozó ülés között megszűnik, a vezető tisztségviselő kérheti, hogy a legfőbb szerv következő ülésén döntsön a felmentvény kiadásáról.

Kártérítési igén jogutód nélküli megszűnést követően – Ptk. 3:117. §

A gazdasági társaság jogutód nélküli megszűnése után a társaság vezető tisztségviselőivel szembeni kártérítési igényt – a társaság nyilvántartásból való törlésétől számított egyéves jogvesztő határidőn belül – a törlés időpontjában tagsági jogviszonyban állók érvényesíthetik. A tag a kártérítési igényt a társaság megszűnésekor felosztott vagyonból őt megillető rész arányában érvényesítheti.

Ügyvezető fő feladatai

 – ellátja a cég törvényes képviseletét

 – bejelenti a cég adatait a nyilvántartó bíróságnak

– jogszabályi előírásoknak történő megfelelést biztosítja

– megbíz egy természetes személyt a könyvviteli szolgáltatások körébe tartozó feladatok irányításával, illetve szerződést köt a könyvvizsgálóval

– letétbe helyezi és nyilvánosságra hozza az éves beszámolót

– stb.

Az ügyvezető, törvényes képviselő feladatai közé tartozik a vállalkozás (jogi személy) jogszabályi előírásoknak történő megfelelésének biztosítása, így a transzferár szabályoknak történő megfelelés biztosítása is.

2. Felügyelő bizottság felelőssége

Ha a felügyelőbizottság szerint az ügyvezetés tevékenysége jogszabályba vagy a létesítő okiratba ütközik, ellentétes a társaság legfőbb szerve határozataival vagy egyébként sérti a gazdasági társaság érdekeit, a felügyelőbizottság jogosult összehívni a társaság legfőbb szervének ülését e kérdés megtárgyalása és a szükséges határozatok meghozatala érdekében. – Ptk. 3:120. § (3)

Ha a létesítő okirat a legfőbb szerv vagy az ügyvezetés hatáskörébe tartozó egyes döntések meghozatalát vagy azok jóváhagyását a felügyelőbizottság hatáskörébe utalja, a felügyelőbizottság tagjai az e hatáskörükben kifejtett tevékenységgel a társaságnak okozott károkat a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősség szabályai szerint kötelesek megtéríteni. – Ptk. 3:123. § (1)

Ha a létesítő okirat az ügyvezetés hatáskörébe tartozó egyes döntések meghozatalát a felügyelőbizottság előzetes jóváhagyásához köti, és a felügyelőbizottság az ügyvezetés határozati javaslatát nem hagyja jóvá, de az ügyvezetés a javaslatot fenntartja, az ügyvezetés jogosult a társaság legfőbb szervének döntését kérni. Ha a felügyelőbizottság jóváhagyta az ügyvezetés javaslatát, a határozatból eredő károkért az azt megszavazó vezető tisztségviselők és felügyelőbizottsági tagok a társasággal szemben egyetemlegesen felelnek a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősség szabályai szerint. – Ptk. 3:123. § (2)

3. Könyvelő felelőssége

Mit tartalmaz a könyvelő szerződése?

A könyvelő azt vállalhatja el, amihez kellő ismerete és szaktudása van, és felelősséget is vállal, tehát elvállalhatja a transzferár előírásoknak való megfelelés biztosítását (kapcsolt vállalkozások felmérése, piaci ár elv alkalmazásának vizsgálata, transzferár nyilvántartás készítése), de ez a vállalás nem tipikus.

Fel kell tenni a következő kérdéseket is:

  • Rendelkezik-e a könyvelő szakmai felelősségbiztosítással, amely kiterjed a transzferár szolgáltatásokra is?
  • Elegendő védelmet biztosít a felelősségbiztosítás?

Belső alkalmazott könyvelőként és külső könyvelőként szerződéstől függően az alábbi feladatok elvárhatóak lehetnek:

  • lehetséges kötelezettségek előzetes felmérése
  • lehetséges kötelezettségekre történő szóbeli és írásos figyelemfelhívás, vezető tisztségviselő tájékoztatása
  • költségvetési kapcsolatokat alapvetően befolyásolja a transzferárazás
  • képviselet a hatóságok előtt (szerződés függő)

Megfelelő szaktudás, gyakorlat, tapasztalat és felelősség esetén szerződés alapján elvállalható lehet, de nem tipikusan könyvelői feladat:

  • kapcsolt vállalkozások felmérése, nyilatkoztatás
  • transzferár nyilvántartási kötelezettség megállapítása
  • szokásos piaci ár elv betartásának ellenőrzése, bizonyítása
  • tranzakciók felmérése, transzferár szabályzat/nyilvántartás elkészítése

Kötelezettségek betartása, transzferár dokumentációk megléte vezető tisztségviselői felelősségi körbe tartozik. A könyvelő, gazdasági vezető, főkönyvelő alapvető feladatai a kötelezettségekre történő figyelem felhívása, tájékoztatás.

[htmlbox afa_kotelezettseg]

4. Könyvvizsgáló felelőssége

Az állandó könyvvizsgáló feladata – Ptk. 3:129. § (1)

A legfőbb szerv által választott állandó könyvvizsgáló feladata, hogy a könyvvizsgálatot szabályszerűen elvégezze, és ennek alapján független könyvvizsgálói jelentésben foglaljon állást arról, hogy a gazdasági társaság beszámolója megfelel-e a jogszabályoknak és megbízható, valós képet ad-e a társaság vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetéről, működésének gazdasági eredményeiről.

Mire jogosult a könyvvizsgáló? – Ptk. 3:38. §  (1)

Ha a jogi személy a könyvvizsgálat ellátására állandó könyvvizsgálót vesz igénybe, az állandó könyvvizsgáló feladatai ellátása érdekében betekinthet a jogi személy irataiba, számviteli nyilvántartásaiba, könyveibe, a vezető tisztségviselőktől, a felügyelőbizottság tagjaitól és a jogi személy munkavállalóitól felvilágosítást kérhet, a jogi személy fizetési számláját, pénztárát, értékpapír- és áruállományát, valamint szerződéseit megvizsgálhatja.

Magyar Könyvvizsgáló Kamara szakmai állásfoglalások szerint a könyvvizsgálatnak része a költségvetési kapcsolatok ellenőrzése is, de összességében az ellenőrzés a teljes beszámoló és a beszámoló részeinek és tételeinek a felülvizsgálatára irányul.

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 156. § szerint:

(1) A vállalkozótól független könyvvizsgáló feladata az éves beszámoló, az egyszerűsített éves beszámoló valódiságának és szabályszerűségének (a mérleg, az eredménykimutatás, a kiegészítő melléklet) felülvizsgálata, …a könyvvizsgáló állásfoglalását tükröző vélemény kialakítása, a független könyvvizsgálói jelentés elkészítése.

(5)  A független könyvvizsgálói jelentésnek tartalmaznia kell:

 e) a könyvvizsgáló éves beszámolóhoz, egyszerűsített éves beszámolóhoz, …véleményét, határozott álláspontját arról, hogy a beszámoló megfelel-e az e törvényben foglaltaknak, továbbá azon egyéb jogszabályok előírásainak, amelyek a könyvvizsgáló számára a beszámolóban szereplő adatok vonatkozásában feladatokat határoznak meg.

Mivel a transzferár szabályok betartása (bejelentési kötelezettségek, szokásos piaci ár elve, transzferár nyilvántartás készítési kötelezettség) alapvetően befolyásolhatja a társaság gazdasági, pénzügyi, adózási helyzetét, így ma már sok könyvvizsgáló a jelentését csak úgy adja ki, amennyiben megvizsgálta a transzferár szabályzatot, transzferár nyilvántartásokat, és meggyőződött arról, hogy a kapcsolt vállalkozásokkal megvalósult ügyletek nem tartalmaznak kockázatokat.

A cikk szerzője Lakatos Zsuzsa transzferár- és adószakértő, a Tax Revolutions Kft. ügyvezetője.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.