Kiterjedt bűnszervezetre csapott le a NAV


Egyedi építésű motorkerékpárt, tömérdek mennyiségű készpénzt, vadász- és sportfegyverarzenált foglaltak le a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak köszönhetően. A pénzügyőrök ismét egy kiterjedt bűnszervezetre csaptak le: ez a társaság csaknem hárommilliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést. Az elkövetők a bűncselekményből származó haszonból extravagáns életüket finanszírozták: temérdek pénzt halmoztak fel, ingatlant, illetve értékes luxus-gépjárműveket is vásároltak.

A nagyszabású akció során egyszerre 39 helyszínen csaptak le a NAV nyomozói, a MERKUR kommandósainak és a Bevetési Igazgatóság járőreinek támogatásával. A szombathelyi nyomozók által szervezett és irányított akcióban a pénzügyőrök felszámoltak egy jól felépített számlázási láncolatot, illetve az azt működtető bűnszervezetet. Az akcióval felszámolt bűnbanda az őrzés-védelem területén tevékenykedett, a felépített céghálózaton keresztül fiktív számlák levonásba állításával elcsalt áfa révén jutottak illegális vagyoni előnyhöz. A szervezet 2020. januárjától mintegy 3 milliárd forint általános forgalmi adóval károsította meg a költségvetést.

A vagyonvédelmi szolgáltatással összefüggésben felépített számlázási láncot célzatosan annak érdekében hozták létre, hogy a fővállalkozó tevékenységéből származó általános forgalmi adó fizetési kötelezettséget – fiktív alvállalkozói költségek bevallásban történő szerepeltetésével – megalapozatlanul csökkenthesse.

A végtelen alvállalkozói kör bűvöletében azonban a bűnözők úgy gondolták, hogy a kevesebb néha több is lehet: a nyomozás során bizonyítást nyert, hogy az ellátandó feladatok köréhez elegendő számú alkalmazottal a vállalkozások nem rendelkeztek. Az alvállalkozók további alvállalkozókat hívtak be a feladatok teljesítésére, mivel ők sem rendelkeztek a szolgáltatás elvégzéséhez elegendő számú munkavállalóval. Az elvégzett munkákkal kapcsolatos bejelentési és bevallási kötelezettségeiket teljesítették, azonban a közterheket nem fizették meg a költségvetés számára.

A pénzügyi nyomozók 10, összesen 846 millió forintra becsült ingatlant vettek zár alá. Továbbá 150 millió forint értékben foglaltak le készpénzt, valutát és bankszámlapénzt, illetve a bűnszervezet egyik tagjától egy 10 millió forint értékű egyedi építésű motorkerékpárt is elvontak. A bűnszervezet több tagjánál vadász- és sportfegyvergyűjteményt találtak.

A különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt folytatott nyomozás során a pénzügyőrök a bűnszervezet öt tagját őrizetbe vették, a Vas Vármegyei Főügyészség indítványára 3 fővel szemben a Szombathelyi Járásbíróság letartóztatást rendelt el. A bűnszervezet egyik tagja az akció napján külföldön tartózkodott, a hatóságok számára elérhetetlenné vált, így vele szemben nemzetközi elfogatóparancs kibocsátásáról határozott a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság.

A NAV munkatársai 21 gyanúsítottat hallgattak ki. A bűnszervezet felszámolásán a NAV bűnügyi és bevetési állományából összesen 228 pénzügyőr dolgozott.


Kapcsolódó cikkek

2021. május 10.

2015-ös százmilliós áfacsalás miatt emeltek vádat

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt vádat emelt a Komárom-Esztergom Megyei Főügyészség egy férfival szemben, aki nem vallotta be az általa vezetett tatai gazdasági társaság termékértékesítéséből eredő bevételét és csaknem százmillió forint áfát nem fizetett meg.
2021. június 22.

4,6 milliárdnyi áfacsalás állt a mobilbiznisz hátterében

Költségvetési csalás alapos gyanúja miatt letartóztatott négy férfit a Pécsi Járásbíróság, akik úgy tudtak versenyképes árat ajánlani a piacon, hogy a fiktív számlákra épülő hálózatuk révén 4,6 milliárdnyi áfát nyeltek el.