Kolumbiával vitázik az EU a hasábburgonyavámról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jogszerűtlen dömpingellenes intézkedésnek minősíti és a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) vitarendezési eljárást kezdeményez Kolumbiával szemben az Európai Unió a Belgiumból, a Németországból és a Hollandiából importált fagyasztott hasábburgonyára kivetett vámok miatt – közölte az Európai Bizottság pénteken.

Cecilia Malmström kereskedelempolitikáért felelős biztos azt mondta: „Hiába kértük több ízben is Kolumbiát az indokolatlan intézkedések megszüntetésére, nem kaptunk kielégítő választ. Ezért most továbblépünk, és eljárást kezdeményezünk a WTO előtt”.

Az indoklás szerint a Kolumbia által egy évvel ezelőtt bevezetett dömpingellenes intézkedések sem tartalmi, sem pedig eljárási szempontból nincsenek összhangban a WTO szabályaival.

Az intézkedések keretében az Európából érkező importra két évig körülbelül 3 és 8 százalék közötti vámot kell fizetni. A vámok korlátozzák a kolumbiai piachoz való hozzáférést, és az unióból kivitt fagyasztott hasábburgonya csaknem 85 százalékára, évente  több mint 19 millió euró értékű árura terjednek ki.

A vitarendezés első lépése egy 60 napos egyeztetési szakasz.

A WTO keretei között zajló egyeztetések lehetőséget adnak arra, hogy az EU és Kolumbia tárgyalásos úton találjon megoldást. Ha a kért egyeztetések nem hoznak kielégítő eredményt, az EU felkérheti a WTO-t, hogy hozzon létre egy vizsgálóbizottságot a vitás kérdések eldöntésére.


Kapcsolódó cikkek

2019. október 10.

Uniós vámosokat képeztek Röszkén

Az Európai Unió keleti és délkeleti szárazföldi határán dolgozó tíz ország 22 vám és pénzügyőrének szerveztek háromnapos képzést Röszkén – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Csongrád Megyei Adó- és Vámigazgatóságának sajtóreferense csütörtökön a helyszínen.
2019. augusztus 2.

Alakul az USA-Kína vámháború

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Twitter-üzenetben 10 százalékos vámemelést jelentett be 300 milliárd dollár értékű kínai árura. Kína úgy reagált, kénytelen lesz ellenlépéseket tenni abban az esetben, ha az Egyesült Államok ragaszkodik az újabb pótvámok bevezetéséhez.