Könnyebb áfaszabály: így járjon el!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ígéretes lehetőség, ám komoly feltételek teljesítéséhez kötött a jövő év elején életbe lépő, pénzforgalom szerinti áfafizetés – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.


Jövő év elejétől a kisvállalkozások számára megvalósulhat egy régóta szorgalmazott szabályváltozás: az áfát csak akkor kell leróni a költségvetésnek, ha az adott számla ellenértéke valóban megérkezett a céghez. Legalábbis amennyiben az Országgyűlés rábólint a nemrég a nemzetgazdasági tárca által benyújtott törvénymódosításra.

Miközben a módosítás lényege immár mindenki számára világos, a tervezetben számos olyan részletszabály szerepel, amelyek szem elől tévesztésével egy-egy vállalkozás komoly bajba is sodorhatja magát. Az alábbi sorokban áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat a 2013. január 1-jével életbe lépő szabályozás kapcsán.

Először is vegyük a két alapvető feltételt, az évi 500 ezer eurós bevételi limitet és a kisvállalkozói státuszt.

500 ezer eurós bevételi határ

  • fontos, hogy ezt az összeget minden termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás figyelembe vételével kell megállapítani, és az új adófizetési mód csak akkor alkalmazható, ha a bevétel mind az adott naptári évben, mind az azt megelőző évben e határérték alatt marad;
  • az előbbi szabály alól akad néhány kivétel, így többek között a tárgyi eszköz, az ingatlan vagy ingatlanrész, valamint az új közlekedési eszköz értékesítését nem kell hozzászámolni a bevételekhez;
  • ha egy, a pénzforgalom szerinti áfafizetés alá már bejelentkezett cég év közben lépi át az 500 ezer eurós limitet, erről köteles értesíteni az adóhatóságot, és arra a számlára, amivel a cég túllépte az összeghatárt, már nem vonatkozik az új adózási mód. Vagyis ilyenkor azonnal megszűnik a pénzforgalmi adózói státusz.

Kisvállalkozói státusz

  • a második feltétel az, hogy a cég a kis- és középvállalkozásokról szóló szabályozás szerint kisvállalkozásnak minősüljön. Vagyis a foglalkoztatottak létszáma 50 főnél kevesebb, az éves árbevétel vagy a mérlegfőösszeg pedig 10 millió eurónál alacsonyabb kell, hogy legyen;
  • ha egy pénzforgalom szerint áfázó cég év közben veszíti el kisvállalkozói státuszát (pl. az alkalmazottak létszámának növekedése miatt), folyó év végéig még adózhat a jövőre életbe lépő új szabály szerint, vagyis ilyenkor e státusz megszűnése nem azonnali hatályú.

További fontos tudnivaló, hogy a pénzforgalom szerinti áfafizetéshez be kell jelentkezni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) az előző naptári év végéig: ez az idén 2012. december 31-i határidőt jelent. A határidőből kicsúszó cégek további egy éven keresztül nem kerülhetnek be a kedvezőbb áfafizetési szabályok hatálya alá. A pénzforgalom szerinti adózás viszont az újonnan induló vállalkozások számára is nyitva áll, náluk azonban az 500 ezereurós bevételi limitet éven belül az indulás dátumához képest időarányosan kell értelmezni: egy július 1-jén indított cégnél tehát arra az évre már csak 250 ezer euró lehet a bevétel.

Később arra kell odafigyelni, hogy a bejelentkezést minden évben meg kell újítani, tehát a már az új szabályok szerint adózó vállalkozások is kötelesek évente jelezni, hogy a következő évben is kitartanak a pénzforgalmi áfafizetés mellett.

Megkötés, hogy a pénzforgalmi áfafizetők köréből kieső vállalkozások a következő két évben nem kérhetik ismét az új adózási mód alkalmazását.

Elvárás továbbá, hogy az új szabályokat alkalmazó cég a számlákon tüntesse fel a pénzforgalom szerinti adózás tényét. Ez jogszabályi hivatkozás formájában vagy más egyértelmű utalás keretében történhet meg, a jogszábály ebben a tekintetben rugalmas.

Rugalmatlan a jogszabálytervezet abban az esetben, amennyiben a vállalkozás egy számlán elfelejti jelezni a pénzforgalom szerinti adózást, ekkor az adóalanynak az adott számla értéke után a hagyományos módon kell lerónia az áfát, tehát az adófizetési kötelezettség akkor is beáll, ha a partner nem fizet. Érdemes erre különös figyelmet szentelni, hiszen a mulasztási bírság mellett az adóhatóság akár adóbírsággal is sújthatja az adóalanyt.

A bejegyzés szerzője Kalocsai Zsolt, az RSM DTM Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Rossz lóra tettek

Lóerődús luxus-sportkocsik, valódi versenylovak, nagy mennyiségű készpénz került leltárba a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak munkája nyomán. A pénzügyőrök egy hazai bűnszervezetre csaptak le, mely társaság közel egymilliárd forintnyi áfa befizetését mulasztotta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó haszonból ügetőlovak versenyeztetését finanszírozták, de akadt birtokukban bőséggel készpénz, ingatlan, illetve értékes luxus-sportautó is.

2024. október 4.

Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.

2024. október 4.

A közvetett adózás rendszere Kenyában (2. rész)

Kenya Kelet-Afrika legnagyobb kereskedelmi és pénzügyi központja, és kiemelkedő jelentőségű a turizmus is. Az országban az áfa 1990-ben váltotta az értékesítési adót. Következzenek az érdekes részletek.