Környezetkímélő autók adómentessége
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény 5.§-ának g) pontja szerint mentes a gépjárműadó alól a környezetkímélő gépkocsi. Tehát nem kell fizetni az autó teljesítménye, illetve súlya alapján meghatározott adót.
Környezetkímélő gépkocsi az a gépjármű, amely a KöHÉM rendelet 2015. július 1-jén hatályos 2. § (6) bekezdése szerint környezetkímélő gépkocsinak minősül. A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2.§-ának (6-7) bekezdése értelmében, környezetkímélő gépkocsi: az elektromos gépkocsi, továbbá a nulla emissziós gépkocsi.
Elektromos gépkocsi:
- a) a tisztán elektromos gépkocsi, amelynek a hajtáslánca legalább egy elektromos energiatároló eszközt, elektromos áram átalakító egységet, és olyan elektromos gépet tartalmaz, amely a gépkocsi meghajtására szolgáló tárolt elektromos energiát mechanikai energiává alakítja és a gépkocsi meghajtásához más erőforrással nem rendelkezik (5E környezetvédelmi osztály);
- b) a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely gyári kialakítása szerint rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága – az ENSZ-EGB 101. számú előírás szerint mérve – legalább 25 km (5P környezetvédelmi osztály);
- c) a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely a b) pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km (5N környezetvédelmi osztály).
Nulla emissziós gépkocsi:
- az a gépkocsi, amely rendeltetésszerű használata során nem bocsát ki a KÖHÉM rendeletben szabályozott légszennyező anyagot (5Z környezetvédelmi osztály).
A gépjárműadóról szóló törvény 17/A. §. (1) bekezdése értelmében nem kell cégautó-adót fizetni a környezetkímélő gépkocsik után.
Ezek a környezetkímélő gépkocsira vonatkozó mentességek csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősülnek. Ennek az a következménye, hogy minden évben ki kell számolnunk a mentesség összegét annak érdekében, hogy a támogatási keretbe beleszámítsuk.
A regisztrációs adóról szóló 2003. évi CX. törvény értelmében regisztrációs adót kell fizetni a Magyarország területén forgalomba helyezendő személygépkocsi és lakóautó, valamint motorkerékpár után, továbbá a gépjárműflotta-üzemeltető személygépkocsijának belföldi illetőségű személy részére történő bérbeadása esetén.
Ugyanezen törvény mellékletének I/8. pontja szerint a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szerinti környezetkímélő gépkocsi (környezetvédelmi osztályba sorolása: 5E, 5P, 5N, 5Z) regisztrációs adótétele nulla forint.
Mindezek a szabályok 2016. január 1-től léptek hatályba.
Nagyon időszerű volt már, hogy a környezetet nem szennyező járművek használói, tulajdonosai jelentősebb kedvezményt élvezzenek. A környezetkímélő gépkocsik számára zöld rendszámot hoztak létre. 2015 őszén hírt adtak egy BMW i3 elektromos meghajtású személygépkocsiról, mely zöld rendszámot kapott. Ilyennel közlekedhetnek a nulla emissziójú autók, az elektromos járművek, illetve a hibrid autók.
A zöld rendszámhoz a jármű forgalomba helyezéskor, illetve időszakos vizsgán, vagy külön szemle alapján műszaki adatlapot kell kérni a közlekedési hatóságtól, majd a környezetkímélő gépkocsi-kategóriát igazoló dokumentumot be kell mutatni az okmányirodában.
A zöld rendszámos elektromos és hibridautók Budapest teljes területén ingyenesen parkolhatnak a Fővárosi Közgyűlés december eleji döntése értelmében