LuxLeaks: érvénytelenítették a büntetést
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Érvénytelenítette a bíróság a luxemburgi adókönnyítésekről kiszivárogtató Antoine Deltour büntetését.
Az ügyben eljáró luxemburgi semmítőszék eltörölte a hat hónap felfüggesztett börtönbüntetést és 1500 eurós pénzbírságot magában foglaló ítéletet, amelyet korábban Antoine Deltourra, a PWC (korábbi nevén PriceWaterhouseCoopers) könyvvizsgáló cég egykori munkatársára szabtak ki, amiért társával dokumentumok ezreit szivárogtatta ki a nemzetközi vállalatoknak nyújtott luxemburgi adókönnyítésekről.
A másik kiszivárogtató, Raphael Halet ítéletének eltörlését elutasította a semmítőszék, helybehagyva a rá kiszabott 1000 eurós pénzbüntetést. A harmadik vádlottat, Edouard Perrin újságírót pedig már korábban minden vád alól felmentették.
Sajtótájékoztatóján Deltour reményét fejezte ki, hogy a mostani határozat végül a teljes felmentéséhez fog vezetni.
Jávor Benedek zöldpárti európai parlamenti képviselő a frakciója nevében leszögezte: Deltour és Halet bátor cselekedetei létfontosságúak voltak ahhoz, hogy nyilvánosságra kerüljön az adóbotrány. Hozzátette, ilyen ügyben senki ellen nem szabadna vádat emelni.
[htmlbox felteteles_adomegallapitas]
„Horizontális, EU-s szintű védelemre van szükség annak biztosítása érdekében, hogy a fontos közérdeket szolgáló jövőbeli kiszivárogtatók ne legyenek kitéve hasonló gyötrelmeknek” – közölte a képviselő.
A döntést a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet is üdvözölte.
Sajtóhírek szerint az évek óta húzódó perben további fellebbezések várhatók.
A LuxLeaks-botrány nem sokkal Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének 2014. novemberi hivatalba lépését követően robbant ki, miután oknyomozó újságírók a kiszivárgott iratok alapján feltárták, hogy Juncker miniszterelnöksége alatt a nagyhercegség adóhivatala gyakorlatilag ipari léptékben tette lehetővé multinacionális vállalatok – például az IKEA, a Pepsi vagy a Deutsche Bank – számára, hogy a máshol keletkezett bevételeik után, elvben más országokban fizetendő adójukat Luxemburgban róják le, de csak a töredékében.
(MTI)