Mégsem lesz ingatlanadó Horvátországban
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Zdravko Maric pénzügyminiszter szerint a törvény tolmácsolása az állampolgárok számára nem sikerült a legfényesebben, ezért inkább lemondanak a bevezetéséről
Az ingatlanadó bevezetésének elhalasztásáról döntött csütörtöki ülésén a horvát kormány – közölte a horvát közszolgálati televízió (HRT).
A kormány olyan törvénymódosítási javaslatot fogadott el, amely törli az ingatlanadóra vonatkozó szabályozást. A módosítást még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.
Andrej Plenkovic horvát kormányfő szerint erre azért volt szükség, mert a törvény nem volt egyértelmű és zavart okozott a közvéleményben, a hamis információk pedig feszültségekhez vezettek.
A kormányfő emlékeztetett, hogy az ingatlanadóról szóló törvényt még tavaly év végén fogadta el a parlament, a kormány adóreformjának részeként, aminek az volt a célja, hogy az önkormányzatok bevételi forráshoz jussanak. Mint mondta: nem értékadóról van szó, mint más európai országokban, hanem a kommunális adót és más létező, az ingatlanokra vonatkozó illetéket vonta volna össze egy igazságosabb és hatékonyabb adóformává.
Zdravko Maric pénzügyminiszter kifejtette: az ingatlanadó 2 milliárd kuna (82,4 milliárd forint) könnyítést hozott volna az állampolgárok és a horvát gazdaság számára. Az volt a cél, hogy a városok és járások kötetlen felhasználású bevételhez jussanak, mert a mostani kommunális illetékek csak a kommunális infrastruktúra fenntartására és felújítására használhatók fel – hangsúlyozta, majd hozzátette: „a törvény tolmácsolása az állampolgárok számára azonban nem sikerült a legfényesebben”.
Az ingatlanadóról szóló törvény 2018 január 1-jétől lépett volna hatályba. Az elmúlt időszakban azonban országszerte többen is tüntettek ellene, a Lipa nevű, adófizetőket képviselő egyesület pedig petíciót indított, amelyhez több mint 100 ezer aláírást gyűjtöttek össze két hónap alatt.
(MTI)